Κυριακή 4 Οκτωβρίου 2020

Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Γκάζωσε» στο φινάλε και κέρδισε το «οχυρό»

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Ηρακλής Καβάλας: 65-55

Αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο τέλος της τρίτης περιόδου (40-48), εν τούτοις το «οχυρό» εξαπέλυσε μεγάλη αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Ηρακλή Καβάλας και με επιμέρους σκορ 25-7 η ομάδα του Νίκου Κηρύκου έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους Σιδηροκαστρινούς, οι οποίοι απέκτησαν πλεονέκτημα 11 πόντων στη πρώτη περίοδο (19-8).

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο «ψαλίδισαν» τη διαφορά (35-32), ενώ στο επόμενο δεκάλεπτο ο Ηρακλής μπήκε στη θέση του οδηγού.

Ευτυχώς το Ρούπελ δεν τα παράτησε, βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία, ενώ στην επίθεση απειλούσε διαρκώς το αντίπαλο καλάθι και... τέλος καλό, όλα καλά για τους γηπεδούχους.

Παίκτης-«κλειδί» από πλευράς Ρούπελ ήταν ο νεαρός Τοπολίγκας.

Δεκάλεπτα: 19-8, 35-32 (ημ.), 40-48, 65-55

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 65-55

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - Α.Ε.Σ.: 63-76

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017: 55-47

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 44-78

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ - ΠΑΓΓΑΙΟ: 32-76

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ 4 (2-0)

Α.Ε.Σ. 4 (2-0)