Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ξεκίνημα με το δεξί για τα «λιοντάρια» στη Β' Εθνική - «Συννεφιασμένη» Κυριακή για τους Ικάρους

Ίκαροι - Χ.Α.Ν.Θ.: 72-86

Κατώτεροι των περιστάσεων φάνηκαν οι «κυανοκίτρινοι» στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη ΧΑΝΘ. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παρκέ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα εξασφαλίζοντας δίκαια τη νίκη.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο με ηγέτη τον Θεοδωράκο το σύνολο του Στέφανου Πέρκου προηγήθηκε με 11-4 (3').

Οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν αντίδραση σημειώνοντας 0-11 σερί (11-15, 1:46). Η περίοδος έληξε 15-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πάλι με μπροστάρη τον Θεοδωράκο οι Ίκαροι προσπέρασαν στο σκορ με 25-24 (6:29).

Η ΧΑΝΘ όμως έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Βλάσιο (δανεικός από τον Άρη), Κουτουξίδη και Φίλιππο Συμεωνίδη απέκτησε διαφορά 11 πόντων (29-40, 2:16). Η περίοδος έκλεισε με 34-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά υπέρ των αντιπάλων έφτασε στο +20 (41-61, 23'), με τον Κουτουξίδη να απειλεί διαρκώς το καλάθι των «κυανοκίτρινων».

Νικολόπουλος και Μανούσος προσπαθούσαν να κρατήσουν ζωντανούς τους Ικάρους στο ματς (47-61, 53-67, 2:45) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 59-72.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι σουτάροντας με υψηλή ευστοχία από μέση και μακρινή απόσταση διεύρυναν εκ νέου το προβάδισμά τους στο σκορ (62-82, 6:15).

Η είσοδος του νεαρού Δημάδη έδωσε πνοή στους γηπεδούχους, αλλά ο χρόνος ήταν λιγοστός και οι Σερραίοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν την τελική διαφορά.

Σχόλιο από SerresBasket: Όταν δέχεσαι 86 πόντους στο «σπίτι» σου, πρέπει να βάλεις 87 για να κερδίσεις. Η άμυνα των Ικάρων έγινε «σμπαράλια».

Υπήρχαν διαστήματα στα οποία οι «κυανοκίτρινοι» έπαιζαν χωρίς ενέργεια.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι σταμάτησαν να τροφοδοτούν τον Μανούσο, ο οποίος στη τρίτη περίοδο πήρε τα πάνω του.

Δαλαγκόζης, Σιδερίδης και Παρχαρίδης δεν βοήθησαν ιδιαίτερα την ομάδα τους. Γκούτζιας και Μπίλιος δεν αγωνίσθηκαν αρκετά.

Πολύ συμπαγής ομάδα η ΧΑΝΘ. Ήξερε τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, με τρομερή κυκλοφορία μπάλας, πρέσινγκ και όμορφο ομαδικό μπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 15-20, 34-46 (ημ.), 59-72, 72-86

Ίκαροι (Πέρκος): Νικολόπουλος 15 (4), Φραγκούλης 6, Σιδερίδης 2, Μπίλιος, Δαλαγκόζης 3 (1), Μανούσος 23, Γκούτζιας, Θεοδωράκος 19 (5), Παρχαρίδης, Δημάδης 4.

Χ.Α.Ν.Θ. (Κεραμέας - Κοκκινόπουλος): Βλάσιος 22 (3), Μαργαριτόπουλος, Απαζίδης 11 (1), Μαρκόπουλος 8 (1), Αλτίνης 8 (2), Ιωαννίδης 4, Συμεωνίδης 11, Χαβαλές, Μερμίγκης, Κουτουξίδης 18 (1), Τσιριλάκης 4, Καβαλιαράκης.

Κ.Α.Ο.Χ./Ευρώπη '87 - Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ: 60-65

Αγχωτικό διπλό σημείωσε ο Πανσερραϊκός στο πρώτο παιχνίδι των «λιονταριών» στη διοργάνωση της Β' Εθνικής.

Οι «κόκκινοι» έχαναν 17-13 στην εναρκτήρια περίοδο του ματς.

Στην επόμενη περίοδο το συγκρότημα του Στέργιου Ποργιόπουλου ανέβασε την απόδοσή τους και δύο φορές ξέφυγε στο σκορ με 10 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 28-30, με τα «λιοντάρια» να είναι πολύ άστοχα από την περιφέρεια (οι αντίπαλοι για 35 λεπτά εφάρμοσαν άμυνα ζώνης).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός διατήρησε το προβάδισμα του (43-48) και στη τέταρτη περίοδο οι «κόκκινοι» αντιστάθηκαν σθεναρά στους Χαλκιδικιώτες κατακτώντας την πολύτιμη νίκη.

Σε αναμμένα κάρβουνα κάθονται οι άνθρωποι των «κόκκινων» μετά τον τραυματισμό του Γιάννη Κακιούζη. Ο πολύπειρος καλαθοσφαιριστής δέχτηκε ένα σπρώξιμο και ένιωσε τράβηγμα στη μέση αποχωρώντας από το παρκέ στο 22'. Αύριο θα επανεκτιμηθεί η κατάσταση του παίκτη.

Δεκάλεπτα: 17-13, 28-30 (ημ.), 43-48, 60-65

K.Α.Ο.Χ./Ευρώπη '87 (Παναγιωτόπουλος): Σερέτης, Bαζούκης, Bρασταμηνός, Kαραγιάννης, Φιλοξενίδης 9(1), Δήμου 2, Τύπος 2, Kόνσουλας 18, Kωνσταντίνου 5, Δεληγεώργης 24(4).

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Ποργιόπουλος): Ντίνος 10(1), Γεωργιανός 9(1), Πουλιανίτης 4(1), Δημητρακάς 2, Φώτογλου 4, Κουτσοκώστας 5, Φλιάτης 18, Κακιούζης 13

ΙΚΑΡΟΙ - Χ.Α.Ν.Θ.: 72-86

Κ.Α.Ο.Χ./ΕΥΡΩΠΗ '87 - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ: 60-65

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ - ΑΡΕΤΣΟΥ: 80-71

ΕΥΚΑΡΠΙΑ - ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ: 86-74

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ - ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: 45-63