Σάββατο 19 Ιουνίου 2021

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΑΙΔΕΣ)

Ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης για την Α.Ε.Σ.

Αθλητική Ακαδημία Λευκώνα - Α.Ε.Σ.: 68-71

Όλα είναι ανοικτά για την πρόκριση στον Τελικό του σερραϊκού ομίλου (οι Ίκαροι περιμένουν τον αντίπαλό τους) μετά την επικράτηση της Α.Ε.Σ. επί της Αθλητικής Ακαδημίας Λευκώνα με 68-71.

Οι δυο ομάδες, όπως φάνηκε στο παρκέ, είναι ισοδύναμες και την προσεχή Τετάρτη το δεύτερο παιχνίδι που θα διεξαχθεί και αυτό στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας αναμένεται να είναι το ίδιο ενδιαφέρον με το σημερινό.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στην εναρκτήρια περίοδο τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσα να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο και το τέλος της περιόδου βρήκε το σύνολο του Νίκου Κηρύκου να έχει ένα μικρό προβάδισμα έναντι των «γαλάζιων» (23-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αρχικά η Αθλητική Ακαδημία Λευκώνα κυριάρχησε στο γήπεδο αυξάνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (35-22 στο 12').

Εν συνεχεία όμως το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού αντεπιτέθηκε και μείωσε σε 38-36 (3:19).

Και πάλι η Αθλητική Ακαδημία Λευκώνα ξέφυγε στο σκορ με +8 (46-38, 1:40) και η περίοδος έληξε 47-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Α.Ε.Σ. ήταν ανώτερη στο παρκέ, ισοφάρισε σε 51-51 (5:20), προηγήθηκε στο 27' με  52-53 και μπήκε στη θέση του οδηγού (54-59).

Στη τέταρτη περίοδο οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συχνές (60-59 στο 33', 60-63, 64-63, 64-65, 66-65 στο 37' 66-67 στο 38').

Τελικά αυτοί που απέσπασαν το πολύτιμο ροζ φύλλο ήταν οι «γαλάζιοι» όντας πιο ψύχραιμοι και πιο αποτελεσματικοί στο φινάλε της συνάντησης.

Δεκάλεπτα: 23-19, 47-38 (ημ.), 54-59, 68-71

Αθλητική Ακαδημία Λευκώνα (Κηρύκος): Δημόκας, Γιαλαμάς 9 (2), Γιάτσιος 21, Καλαϊτζής 3 (1), Λεωνίδης 1, Κακαρίδης, Κανακάρης, Ράμναλης 18 (1), Στόικος 10, Διαμαντής, Αθανασίου 6, Καμπούρης.

Α.Ε.Σ. (Κοκολιός): Σκαπής 3, Ρήγας, Λεοντής, Σαρρής 21 (1), Θεοδωρίδης 4, Λάτσιος 16 (1), Μαγγενάκης 6, Σιάκκας, Σταμπούλογλου, Πεχλιβανίδης 21.