Πέμπτη 24 Ιουνίου 2021

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΑΙΔΕΣ)

Με το σπαθί της στους Τελικούς η Α.Ε.Σ.

Α.Ε.Σ. - Αθλητική Ακαδημία Λευκώνα: 69-52

Α.Ε.Σ. - Ίκαροι είναι το ζευγάρι των Τελικών στον σερραϊκό όμιλο (δύο αγώνες στις 26 και 30 Ιουνίου αντίστοιχα), ύστερα από τη νίκη που σημείωσαν οι «γαλάζιοι» κόντρα στην Αθλητική Ακαδημία Λευκώνα με 69-52 (το σύνολο του Φώτη Κοκολιού είχε κερδίσει και στο ματς του περασμένου Σαββάτου με 68-71).

Στο σημερινό παιχνίδι η Α.Ε.Σ. από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο φανέρωσε τις προθέσεις της και τις διαθέσεις της στο παρκέ εξασφαλίζοντας προβάδισμα 7 πόντων (15-8).

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους αυξάνοντας τη διαφορά στο +19 (39-20).

Στη τρίτη περίοδο οι «γαλάζιοι» δεν έδωσαν δικαιώματα στους αντιπάλους τους απλοποιώντας σε πολύ μεγάλο βαθμό τα πράγματα για αυτούς (59-31).

Στη τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν κάπως τη διαφορά.

Δεκάλεπτα: 15-8, 39-20 (ημ.), 59-31, 69-52