Λιοντάρια όνομα και πράγμα!

Πανσερραϊκός - Ίκαροι: 69-49

Τα «λιοντάρια» του Βαγγέλη Σαμαρά «κατασπάραξαν» τους Ικάρους και μόνο αν «αυτοκτονήσουν» θα χάσουν την πρόκριση στο FINAL-4 του Πρωταθλήματος.

Από την άλλη πλευρά οι «κυανοκίτρινοι» καλούνται να κάνουν μια πολύ μεγάλη υπέρβαση την Τετάρτη για να «κλέψουν» το εισιτήριο που οδηγεί στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Στο σημερινό παιχνίδι ο Πανσερραϊκός ήταν το αφεντικό στο παρκέ. Οι «κόκκινοι» ξέφυγαν στο σκορ με 8-1 στο 7'.

Οι Ίκαροι ήταν απελπιστικά άστοχοι και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 15-3.

Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι στο σκηνικό του αγώνα. Τα «λιοντάρια» συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό της αναμέτρησης (24-7, 4:11). Το δεκάλεπτο έληξε 27-12.

Στη τρίτη περίοδο η ψαλίδα της διαφοράς μεταξύ των δύο ομάδων άνοιξε ακόμη περισσότερο (41-19, 5:22). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 49-29.

Στη τέταρτη περίοδο οι «κόκκινοι» βρέθηκαν στο +24 (58-34) και πίστεψαν ότι το ματς είχε τελειώσει, με τους Ικάρους όμως να κάνουν την ύστατη προσπάθεια για να «ροκανίσουν» τη διαφορά μειώνοντας σε 58-47 στο 37'.

Ο Πανσερραϊκός αντέδρασε πραγματοποιώντας δυνατό φίνις στο φινάλε εξασφαλίζοντας τη πολύτιμη νίκη με +20.

Σχόλιο από SerresBasket: «Φούρνος» ήταν το κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Το ντέρμπι ήταν μόνο στα χαρτιά.

M.VP.: Βασιλείου. Ο υψηλόσωμος καλαθοσφαιριστής των «λιονταριών» έδωσε πολλές μάχες μέσα στη ρακέτα, σκόραρε, μάζεψε ριμπάουντ, ενώ έχει βελτιωθεί και στον τομέα των βολών.

Κωφοτόλης και Γρηγοριάδης βοήθησαν αρκετά την ομάδα τους, αλλά πρέπει να αποκτήσουν πειθαρχία στο παιχνίδι τους.

Από τους Ικάρους δεν ξεχώρισε κάποιος παίκτης.

Δεκάλεπτα: 15-3, 27-12 (ημ.), 49-29, 69-49

Πανσερραϊκός (Σαμαράς): Κωφοτόλης 26 (4), Φαρδέλας, Λάτσιος 4, Γρηγοριάδης 12 (2), Γεωργιτζίκης, Παυλίδης 4, Βασιλείου 19, Δεμέλκας 4.

Ίκαροι (Δαλαγκόζης): Καπετάκης 2, Καμπούρης, Ανδρικάκης Κ. 5, Αγγειοπλάστης 9, Θεοφανίδης 2, Παντολέων 5 (1), Χατζόπουλος 11 (1), Δόξας 6 (2), Ανδρικάκης Γ. 7 (1), Κουδέρης, Σταμπουλής 2.