ΠΑΙΔΕΣ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Άνοιξαν τα φτερά» τους οι Ίκαροι

Ηράκλειο Όμιλος Αντισφαίρισης και Αθλοπαιδιών - Ίκαροι:

58-64

«Έσπασαν το ρόδι» οι «κυανοκίτρινοι» σημειώνοντας τη πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση επικρατώντας του Ηρακλείου με 58-64.

Η ομάδα του Γιώργου Μπίλιου παρά το γεγονός ότι «κουβαλούσε» την κούραση από το χτεσινοβραδινό παιχνίδι με τη ΔΕΚΑ, εν τούτοις ήταν εμφανώς βελτιωμένη στον σημερινό αγώνα ενάντια στους Κρητικούς, έχοντας ισορροπία ως σύνολο στο παρκέ, παίζοντας με πάθος, πανηγυρίζοντας στο φινάλε το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Οι Σερραίοι μολονότι υπέστησαν ένα μικρό σοκ στην εναρκτήρια περίοδο της συνάντησης εξαιτίας του τραυματισμού του Ανδρικάκη, κατάφεραν να διατηρήσουν τη ψυχραιμία τους και τη συγκέντρωσή τους (7-11 στο 7').

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 13-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ίκαροι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 17-20 στο 15', αλλά το Ηράκλειο πήρε βραχεία κεφαλή στο προβάδισμα (21-20) ένα λεπτό αργότερα.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με 27-26.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι «κυανοκίτρινοι» πήραν τα πάνω τους μετατρέποντας το 38-38 (25') σε 39-48 (28').

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 42-48.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι Ίκαροι είχαν πλεονέκτημα 9 πόντων (42-51).

Το Ηράκλειο όμως δεν είχε πει τη τελευταία του λέξη μειώνοντας τρεις φορές στο καλάθι (50-52, 54-56, 56-58).

Ευτυχώς οι «κυανοκίτρινοι» έδειξαν χαρακτήρα στις κρίσιμες τελευταίες στιγμές του ματς κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνος.

Σχόλιο από SerresBasket: Οι Ίκαροι κέρδισαν σήμερα διότι ήταν: «όλοι για έναν και ένας για όλους».

Ο Χατζόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής από τη πλευρά των νικητών.

Στα τελευταία λεπτά της συνάντησης, Μπανάβας, Καραπέπερας και Κακλίδης (καθοριστικό το κλέψιμό του λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα), έκαναν φοβερή δουλειά.

Σημαντικό στοιχείο για τους Σερραίους τα 10 μπλοκ!

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος - Αποστολίδης - Σκαλτσής

Δεκάλεπτα: 13-15, 27-26 (ημ.), 42-48, 58-64

Ηράκλειο Ο.Α.Α. (Μακράκης): Κατσούρρι 3, Μηλαθιανάκης 4, Κανατάκης 14, Φίσκας, Γενιτσαρίδης 17 (10 ριμπ.), Σαραντουλάκης 6, Δελατόλας, Κοκκινάκης 4, Μακράκης 2, Λαμπράκης 8 (11 ριμπ.).

Ίκαροι (Μπίλιος): Μπανάβας 13 (2 τρ., 6 ριμπ., 9 λ.), Ανδρικάκης, Θεοφανίδης 4 (1), Κακλίδης 9 (4 ασ.), Χατζόπουλος 17 (1 τρ., 12 ριμπ., 3 ασ., 3 μπλ., 4 κλ.), Καραπέπερας 5 (5 ριμπ.), Ντώνες (6 ριμπ.), Μιντσώκης, Καπετάκης 16 (5 ριμπ., 3 μπλ.).

ΗΡΑΚΛΕΙΟ Ο.Α.Α. - ΙΚΑΡΟΙ: 58-64

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΕΞΑΣΤΕΡΟΣ: 58-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΔΕΚΑ: 60-66