Κυριακή 12 Σεπτεμβρίου 2021

Β' ΕΘΝΙΚΗ

Στο σωστό δρόμο, αλλά θέλουν δουλειά τα «λιοντάρια»

Πανσερραϊκός - Κ.Α.Ο.Δ.: 72-50

Ευρεία νίκη επί του ΚΑΟΔ (ομάδα Γ' Εθνικής) σημείωσαν οι «κόκκινοι» στο φιλικό παιχνίδι που έλαβε χώρα σήμερα το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Τα «λιοντάρια» κατά διαστήματα έθελξαν με την εμφάνισή τους, δείχνοντας ότι βρίσκονται στο σωστό, αλλά ακόμα χρειάζονται δουλειά μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος τον Οκτώβριο.

Οι Δραμινοί «ζόρισαν» τον Πανσερραϊκό για 15 περίπου λεπτά (η πρώτη περίοδος τελείωσε 15-17, ενώ στα μισά της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν 20-22).

Το σύνολο του Στέργιου Ποργιόπουλου «αφυπνίσθηκε» πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης εξασφαλίζοντας προβάδισμα 10 πόντων (37-27).

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο παρκέ, έχοντας καλή κυκλοφορία μπάλας, σουτάροντας με υψηλά ποσοστά ευστοχίας (55-33 στο 25').

Ο ΚΑΟΔ όμως εκμεταλλευόμενος τη χαλάρωση των «κόκκινων» μείωσε σε 55-42.

Στη τέταρτη περίοδο οι Σερραίοι έκλεψαν μπάλες, έβγαλαν αιφνιδιασμούς και αύξησαν εκ νέου τη διαφορά στο +20 (67-47), φτάνοντας στο νικηφόρο αποτέλεσμα με 72-50.

Σχόλιο από SerresBasket: Το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο παρουσίασε σήμερα ο νεοαποκτηθείς Στεφανίδης, ένας παίκτης με έφεση στο σκοράρισμα.

Γεωργιανός και Ντίνος βοήθησαν αρκετά την ομάδα τους.

Ο ΚΑΟΔ έχει υλικό για να κάνει μια αξιόλογη πορεία στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής Κατηγορίας.

Ο νεαρός σέντερ Βασιλείου που μέχρι πρότινος αγωνιζόταν στον Πανσερραϊκό, αποτελεί πλέον παίκτη του ΚΑΟΔ.

Δεκάλεπτα: 15-17, 37-27 (ημ.), 55-42, 72-50

Πανσερραϊκός (Ποργιόπουλος): Γκούτζιας, Στεφανίδης 22 (3), Ντίνος 12 (1), Γεωργιανός 17 (3), Χριστοδούλου 6, Δημητρακάς 2, Χαρίτογλου, Κουμανιώτης, Μπίλιος 7 (2), Δατσιάδης, Γούνας, Κεραμάρης 6 (2).