ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ - Α' ΟΜΙΛΟΣ/Β' ΦΑΣΗ)

Άνετη πρόκριση για τα «λιοντάρια»

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Πανσερραϊκός U21 ΚΡΙ ΚΡΙ: 40-57

Εύκολο έργο είχε ο Πανσερραϊκός U21 στην αναμέτρηση του Κυπέλλου με τον συμπολίτη Γυμναστικό.

Τα «λιοντάρια» μπήκαν στη θέση του οδηγού από το πρώτο δεκάλεπτο (4-14, 3:45, 8-18 σκορ περιόδου) και διατηρούσαν διαρκώς ένα καλό προβάδισμα (15-30 στο 17', 19-30 στο 20').

Οι «πράσινοι» ήταν αρκετά άστοχοι, ασύνδετοι στο παρκέ και δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τους «κόκκινους» (28-49 τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο).

Η ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου εξασφάλισε άνετα την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, με τον προπονητή του Πανσερραϊκού να προβληματίζεται για τον τραυματισμό του Χαρίτογλου, ο οποίος χτύπησε στο δεξί πόδι κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και μεταφέρθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Σερρών για να υποβληθεί σε εξετάσεις.

Δεκάλεπτα: 8-18, 19-30 (ημ.), 28-49, 40-57

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Δαγκούλας 5 (1), Λαδιάς 2, Παλιαχάνης 12 (2), Παγωνίδης 1, Γκολογκίνας 7 (1), Δάφκος, Χατζηανδρέου 7, Χασάπης 5.

Πανσερραϊκός (Ποργιόπουλος): Ντίνος 14 (2), Χαρίτογλου 6 (2), Ντανατσίδης, Δεδούσης, Κεραμάρης 16 (2), Δατσιάδης 7 (1), Γούνας 8 (1), Χριστοδούλου 6.