Σάββατο 2 Οκτωβρίου 2021

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ/Α' ΟΜΙΛΟΣ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νικηφόρο ξεκίνημα για την Α.Ε.Σ. - Κακή πρεμιέρα για τον Γυμναστικό

Α.Ε.Σ. - Μακεδόνες Κρηνίδων: 63-39

Η νεανική ομάδα της Α.Ε.Σ. με προπονητή τον Γιάννη Κακιούζη ενθουσίασε τους φιλάθλους που βρέθηκαν σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας για να παρακολουθήσουν τον αγώνα των «γαλάζιων» κόντρα στους Μακεδόνες Κρηνίδων.

Η Α.Ε.Σ. έπραξε το καθήκον της στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος κερδίζοντας εύκολα τους Καβαλιώτες, οι οποίοι έκαναν φιλότιμη προσπάθεια έχοντας στη σύνθεσή τους μόνο 5 (!) καλαθοσφαιριστές.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι «γαλάζιοι» προηγήθηκαν με 11-4 χάρη στον επιθετικό οίστρο του Ευδόξιου Καπετάκη (εντάχθηκε στις τάξεις της Α.Ε.Σ μαζί και με άλλους πρώην αθλητές των Ικάρων που κατέκτησαν πρόσφατα τη 5η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα των Παίδων).

Οι Μακεδόνες ανασυντάχθηκαν και πλησίασαν στο πόντο (13-12, 2:13). Η περίοδος έληξε 15-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πίεσαν τους αντιπάλους τους, έκλεψαν μπάλες, βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία ξεφεύγοντας στο σκορ με 25-15 (2:20).

Μάλιστα στο κλείσιμο της περιόδου η Α.Ε.Σ. κατάφερε να διευρύνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμά της (33-15).

Στο 26' η διαφορά ήταν στο +21 (41-20). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 47-30.

Η αναμέτρηση έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα στη τέταρτη περίοδο, με την Α.Ε.Σ. να εξασφαλίζει εύκολα το ροζ φύλλο.

Δεκάλεπτα: 15-12, 33-15 (ημ.), 47-30, 63-39

Α.Ε.Σ. (Κακιούζης): Λάτσιος 12, Χατζηδήμος 4, Θεοφανίδης 4, Κακλίδης 7, Γρηγοριάδης 5, Φαρδέλας 10, Καπετάκης 19, Πεχλιβανίδης 2, Σκαπής, Χατζόπουλος.

Μακεδόνες Κρηνίδων (Σερεμέτης): Στεφανίδης 2, Ευρώπας 7, Κεχαγιάς 12 (1), Σερμανίδης 8, Γεωργαράκης 10 (1).

Αστέρας Καβάλας - Γ.Σ. Σερρών 2017: 63-54

Όλα πήγαν στραβά για τους «ταύρους» στο ντέρμπι με τον Αστέρα Καβάλας.

Πριν καλά καλά συμπληρωθεί το δεύτερο λεπτό του αγώνα κι ενώ οι «πράσινοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 2-6, ο Παγωνίδης τραυματίσθηκε σοβαρά στα ούλα και στα δόντια μετά από αντιαθλητικό χτύπημα (αγκωνιά) ενός καλαθοσφαιριστή των γηπεδούχων, με τους διαιτητές να μην αντιδράνε.

Μάλιστα ο Παγωνίδης χρειάσθηκε να μεταφερθεί στο νοσοκομείο, όπου και του τοποθετήθηκαν ράμματα (θα απουσιάσει σίγουρα από το επόμενο παιχνίδι με τους Τιτάνες Δράμας).

Μετά από αυτό το συμβάν ο Γυμναστικός «βραχυκύκλωσε», αφού έχασε τον βασικό του ψηλό και ο Αστέρας άδραξε την ευκαιρία και επέβαλε τον ρυθμό του στο παρκέ.

Η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων έφτασε και τους 20 πόντους.

Πριν την έναρξη της τέταρτης περιόδου ο Γιάννης Μπουτάκογλου ζήτησε από τους παίκτες του να τα δώσουν όλα στον αγωνιστικό χώρο, με τους «πράσινους» να μειώνουν στο -7, ενώ η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι σε ένα τρίποντο 1:10 πριν το τέλος της συνάντησης.

Ο Γυμναστικός ηττήθηκε, αλλά στο δεύτερο γύρο θα έχει δέσει ως ομάδα και θα παλέψει σκληρά για να πάρει τη ρεβάνς από τον Αστέρα.

Διαιτητές: Ισιγώνης - Μαμαλίγκατζη

Δεκάλεπτα: 6-8, 26-18 (ημ.), 50-30, 63-54

Α.Ε.Σ. - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ: 63-39

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017: 63-54

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: 55-72

ΡΕΠΟ: ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ, ΗΡΑΚΛΕΙΑ.