Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2021

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νικηφόρο ξεκίνημα για τις «κόκκινες»

Πανσερραϊκός Polieco - Μ.Ε.Ν.Τ.: 54-44

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ο Πανσερραϊκός επιβλήθηκε της Μ.Ε.Ν.Τ. με 54-44 πραγματοποιώντας ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Α2.

Στη πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενες αιφνιδίασαν τις «κόκκινες» (3-8).

Η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη ανασυντάχθηκε (9-8, 6:26), αλλά οι Θεσσαλονικιές κάνοντας καλό φίνις στο εναρκτήριο δεκάλεπτο εξασφάλισαν εκ νέου προβάδισμα πέντε πόντων (13-18).

Στη δεύτερη περίοδο και μέχρι το 17' η Μ.Ε.Ν.Τ. διατηρούσε τη πρωτοπορία στο σκορ (18-22).

Οι «λιονταρίνες» κατάφεραν να «ξεμπλοκάρουν» επιθετικά σημειώνοντας δύο σερί τρίποντα (24-22, 1:53).

Το δεκάλεπτο έληξε 26-26.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχες κατά διαστήματα ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα (31-26, 35-28), με τη Μ.Ε.Ν.Τ. όμως να μη το βάζει κάτω.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 38-35.

Στη τέταρτη περίοδο ο Πανσερραϊκός χάρη στη «γρανιτένια» άμυνά του, απέκτησε απόσταση ασφαλείας από τις φιλοξενούμενες (46-35, 6:30).

Η Μ.Ε.Ν.Τ. έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να ξαναμπεί στο παιχνίδι (46-41,  49-44), αλλά οι «κόκκινες» στις κρίσιμες τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης είχαν καθαρό μυαλό (51-44, 30") και απέσπασαν πανάξια το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Διαιτητές: Κολοκυθάς - Χανός

Δεκάλεπτα: 13-18, 26-26 (ημ.), 38-35, 54-44

Πανσερραϊκός Polieco (Ρούλης): Χωλοπούλου 6 (1), Βάννα 2, Σιδερίδου, Θανοπούλου 17 (2), Μπακιρτζίδου 17, Πελτέκη 4, Πιτσιάβα 2, Δαμιανάκου 6 (2).

Μ.Ε.Ν.Τ. (Τζιότζιος): Παυλάκη 2, Κογκαλίδου, Γραμματικοπούλου Μ. 4, Φειδά 11 (3),  Τόσκα 16 (1), Καζαντζή 9 (1), Μπαρμαλιού 2, Γραμματικοπούλου Κ.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - Μ.Ε.Ν.Τ.: 54-44

ΠΑΝΟΡΑΜΑ - ΙΕΡΙΣΣΟΣ '99: ΑΝΕΒΛΗΘΗ

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΑΡΗΣ: 49-42

ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 46-45