ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ/Α' ΟΜΙΛΟΣ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Παρθενικές νίκες για Γυμναστικό και Ρούπελ - Λύγισε στο φινάλε η Α.Ε.Σ.

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Τιτάνες Δράμας: 61-40

Κόντρα στους Τιτάνες των 6 παικτών ο Γυμναστικός είχε εύκολο έργο και οι «ταύροι» απέσπασαν το ροζ φύλλο δίχως να συναντήσουν ιδιαίτερα προβλήματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «πράσινους» (4-7, 4:12), αλλά πολύ γρήγορα η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου χάρη σε εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 προσπέρασε στο σκορ (10-7).

Η περίοδος έκλεισε με 14-9.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αύξησαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (24-12 στο 14').

Η περίοδος έληξε 29-18.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για τον Γυμναστικό.

Οι «ταύροι» φανέρωσαν τις αρετές τους στο παρκέ απειλώντας το αντίπαλο καλάθι με κάθε δυνατό τρόπο και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 48-25.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι έπαιξαν σε ρυθμό ρελαντί κατακτώντας δίκαια τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 14-9, 29-18 (ημ.), 48-25, 61-40

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Λαδιάς, Παλιαχάνης 9 (1), Παρχαρίδης 5 (1), Σιδερίδης 17 (5), Μυλωνόπουλος 7, Γκολογκίνας 2, Δάφκος 2, Αναστασιάδης, Σιδηρόπουλος, Πεχλιβάνος 3, Χασάπης 15, Δαγκούλας 1.

Τιτάνες Δράμας (Κακατσίδης): Βάρναλης 6, Τζήκας 12, Κακακτσίδης 3, Δημητρίου 9 (1), Χατζηθεοδωρίδης 6, Διάκου 4.

Ηράκλεια - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 36-102

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε το Ρούπελ στο ματς με την Ηράκλεια.

Το σύνολο του Νίκου Κηρήκου ήταν πολύ σοβαρό και πειθαρχημένο θέτοντας τις βάσεις της νίκης από την εναρκτήρια περίοδο της αναμέτρησης.

Οι Σιδηροκαστρινοί, οι οποίοι φέτος έχουν στις τάξεις τους πολλούς ποιοτικούς παίκτες, στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκαν στο +18 (8-26).

Το «οχυρό» διεύρυνε το προβάδισμά του στο δεύτερο δεκάλεπτο (17-53).

Η ανέτοιμη Ηράκλεια (ο Σπύρος Ιωαννίδης προσφάτως ανέλαβε τους «κόκκινους» και περιμένει 2 νέους καλαθοσφαιριστές να ενισχύσουν την ομάδα) δεν διέθετε τις απαιτούμενες δυνάμεις για να αντεπιτεθεί και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 29-78.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι «έσπασαν» το φράγμα των 100 πόντων.

Δεκάλεπτα: 8-26, 17-53 (ημ.), 29-78, 36-102

Προσοτσάνη - Α.Ε.Σ.: 60-56

Τιτάνια προσπάθεια έκανε η Α.Ε.Σ. στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Προσοτσάνη, με τους «γαλάζιους» να ηττώνται στο τέλος από τους Δραμινούς.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 20-19.

Στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου το συγκρότημα του Γιάννη Κακιούζη προηγήθηκε με 22-26.

Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς εξακολουθούσε να είναι αμφίρροπο (44-43).

Στη τέταρτη περίοδο η Α.Ε.Σ. κατάφερε να αποκτήσει πλεονέκτημα 8 πόντων (47-55), 3:50 πριν την εκπνοή του αγώνα.

Σε εκείνο όμως το καθοριστικό χρονικό σημείο της συνάντησης η Προσοτσάνη πέτυχε κάποια μεγάλα σουτ και μείωσε την εις βάρος της διαφορά, με τους νεαρούς και άπειρους αθλητές της σερραϊκής ομάδας να «θολώνουν», χάνοντας ορισμένα κρίσιμα ριμπάουντ και «βραχυκυκλώνοντας» στην επίθεση.

Συν τοις άλλοις στο φινάλε του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι είχαν και την εύνοια της διαιτησίας κάνοντας την ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 20-19, 33-32 (ημ.), 44-43, 60-56

Α.Ε.Σ. (Κακιούζης):  Σκαπής, Θεοδοσιάδης 9, Λάτσιος 4, Κωφοτόλης 15(1), Χατζηδήμος, Θεοφανίδης 2, Κακλίδης 2, Γρηγοριάδης 1, Χατζόπουλος 4, Φαρδέλλας 3 (1), Καπετάκης 16, Πεχλιβανίδης.

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 61-40

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 36-102

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - Α.Ε.Σ.: 60-56

ΡΕΠΟ: ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ, ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ