Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2021

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ/Α' ΟΜΙΛΟΣ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ήττα στη τέταρτη παράταση για τον Γυμναστικό - Κέρδισε δίχως να αγωνισθεί το Ρούπελ - Υπέκυψε στον Αστέρα η Ηράκλεια

Προσοτσάνη - Γ.Σ. Σερρών 2017: 81-72

Ματς άγριας ομορφιάς ήταν το αποψινό μεταξύ της Προσοτσάνης και του Γυμναστικού.

Αμφότερες οι ομάδες έκαναν κατάθεση ψυχής στο παρκέ για 60 (!) αγωνιστικά λεπτά.

Στη πρώτη περίοδο της αναμέτρησης οι «ταύροι» είχαν τη πρωτοπορία στο σκορ (12-14).

Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Γιάννη Μπουτάκογλου ήταν υπερβολικά άστοχο.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν αυτό το γεγονός αποκτώντας πλεονέκτημα 8 πόντων (28-20).

Μετά την ανάπαυλα η Προσοτσάνη εξακολουθούσε να κρατάει γερά το υπέρ της προβάδισμα (38-31 στο 30').

Στη τέταρτη περίοδο οι «πράσινοι» δυνάμωσαν αρκετά την άμυνά τους και η ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας τη συνάντησης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 45-45.

Οι δύο «μονομάχοι» δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους ούτε στη πρώτη παράταση (54-54), ούτε στη δεύτερη (60-60), αλλά ούτε και στη τρίτη (68-68, ο Γυμναστικός ισοφαρίσθηκε με τρίποντο με ταμπλό από τα 8 μέτρα στην εκπνοή).

Η νίκη κρίθηκε στη τέταρτη (!) παράταση, στην οποία οι Δραμινοί κατέβαλαν τους Σερραίους με 81-72 και πανηγύρισαν την επιτυχία.

Διαιτητές: Ζαχαριάδης - Δημούδης

Δεκάλεπτα: 12-14, 28-20 (ημ.), 38-31, 45-45 (κ.α.), 54-54 (α' παρ.), 60-60 (β' παρ.), 68-68 (γ' παρ.), 81-72 (δ' παρ.)

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Μυλωνόπουλος 15 (1) , Λαδιάς 6 (1) , Παλιαχάνης 17 (1) , Παρχαρίδης 9 (2) , Σιδερίδης 15 , Γκολογκίνας , Δάφκος, Πεχλιβάνος 5 , Χασάπης 5.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Μακεδόνες Κρηνίδων: 20-0 α.α.

Δίχως να ιδρώσει το Ρούπελ πρόσθεσε στη συλλογή του το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνος για τη φετινή σεζόν, αφού οι Μακεδόνες Κρηνίδων δεν ταξίδεψαν στο Σιδηρόκαστρο εξαιτίας της κακοκαιρίας.

Αστέρας Καβάλας - Ηράκλεια: 83-35

Η Ηράκλεια δεν ήλπιζε σε πολλά πράγματα αγωνιζόμενη απέναντι στον ισχυρό Αστέρα και μάλιστα στην έδρα του.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και εξασφάλισαν εύκολα τη νίκη.

Θετικό για το σύνολο του Σπύρου Ιωαννίδη το πρόσωπο που έδειξε στη δεύτερη και στη τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 18-4, 35-15 (ημ.), 66-22, 83-35

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Κουντουράς 9, Καραγεωργάκης 9, Μιντσώκης 2, Μέσσας 2, Κουτσάκης 4, Βακίδης 5, Λαζαρίδης 4.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017: 81-72 (δ' παρ.), 68-68 (γ' παρ.), 60-60 (β' παρ.), 54-54 (α' παρ.), 45-45 (κ.α.)

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ: 20-0 α.α.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 83-35

ΡΕΠΟ: Α.Ε.Σ., ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ