Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2021

Β' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Λαβωμένος και ηττημένος

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Λεύκιππος Ξάνθης: 67-79

Το μπάσκετ είναι το πιο δίκαιο άθλημα. 9/10 φορές κερδίζει ο καλύτερος. Έτσι κι απόψε η καλύτερη ομάδα στο παρκέ ήταν ο Λεύκιππος Ξάνθης, ο οποίος επικράτησε δίκαια του Πανσερραϊκού ΚΡΙ ΚΡΙ με 67-79, με τα «λιοντάρια» να έχουν 0/2 στο «σπίτι» τους.

Βέβαια πρέπει να γίνει ιδιαίτερη αναφορά στους τραυματίες παίκτες της ομάδας του Στέργιου Ποργιόπουλου, αφού με τους «κόκκινους» σήμερα δεν αγωνίσθηκαν οι: Χριστοδούλου (βασικός σέντερ, σοβαρό πρόβλημα στο γόνατο, μετακινείται με πατερίτσες), Δημητρακάς, Χαρίτογλου, ενώ ο Γεωργιανός ένιωσε ενοχλήσεις στο δικέφαλο του δεξιού ποδιού και δεν έπαιξε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπως και ο Κεραμάρης που στη διάρκεια της τρίτης περιόδου αποχώρησε με πρόβλημα στο δεξί πόδι.

Σχετικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ (5-2, 7-11, 12-11, 14-18). Η περίοδος τελείωσε με 20-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θρακιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου (22-38, 2:26).

Ο Λεύκιππος ήταν απολαυστικός (καλή και γρήγορη κυκλοφορία μπάλας, ώριμες επιλογές στην επίθεση), ενώ στον αντίποδα ο Πανσερραϊκός έδειχνε «άρρωστος», ψάχνοντας απεγνωσμένα να βρει σανίδα σωτηρίας, με τον Στέργιο Ποργιόπουλο να προσπαθεί να βελτιώσει τα πράγματα, έχοντας όμως περιορισμένο ροτέισον.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα «λιοντάρια» σκοράρανε εντός πεδιάς στη δεύτερη περίοδο στο 18' (μέχρι τότε είχαν πετύχει 3 βολές).

Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια, με τον Λεύκιππο να προηγείται με 29-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο αντί να μπει φουριόζος στο παρκέ ο Πανσερραϊκός, αυτό έκανε το σύνολο του Νεοκλή Λεμονίδη (33-49).

Τα «λιοντάρια» επιχείρησαν να φανούν πιο απειλητικά (39-49), αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν μια κλάση πάνω το λιγότερο (39-54, 3:30).

Η περίοδος έληξε 43-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η κατάσταση χειροτέρεψε κι άλλο (48-68 στο 33'), με τους «κόκκινους» να μειώνουν τη διαφορά χάρη κυρίως σε εύστοχα τρίποντα (56-68 στο 36').

Οι Ξανθιώτες όμως ήταν σοβαροί (56-74, 2:45) και έφυγαν νικητές από τις Σέρρες.

Διαιτητές: Μπακάλης - Πράττος - Ηλιόπουλος

Δεκάλεπτα: 20-23, 29-42 (ημ.), 43-59, 67-79

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Ποργιόπουλος): Στεφανίδης 14 (2), Ντίνος, Δατσιάδης 12 (1), Γεωργιανός 16 (3), Μπίλιος 12 (4), Κεραμάρης, Γκούτζιας 8, Ασημάκης, Γούνας 5, Κουμανιώτης.

Λεύκιππος Ξάνθης (Λεμονίδης): Χρήστου 20 (3), Τσιλόγλου, Μαυρογιάννης 18 (2), Στουρνάρας 2, Μηντζαρίδης 6 (1), Μανάκας 17, Παλλάκης 13 (1), Μαραβέγιας 3 (1), Βοϊβατόπουλος.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ - ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: 67-79

ΕΥΚΑΡΠΙΑ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 82-75

Κ.Α.Ο.Χ. ΕΥΡΩΠΗ '87 - ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ: 60-78