Σάββατο 23 Οκτωβρίου 2021

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ/Α' ΟΜΙΛΟΣ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Η εμπειρία μέτρησε... το Ρούπελ κέρδισε - «Έσπασε» το ρόδι η Ηράκλεια

Α.Ε.Σ. - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 51-66

Η καλύτερη ομάδα νίκησε κι αυτή ήταν το Ρούπελ Σιδηροκάστρου στο τοπικό ντέρμπι με την Α.Ε.Σ., το οποίο συγκέντρωσε τα βλέμματα αρκετών φιλάθλων που έδωσαν βροντερό «παρών» στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι επεδίωξαν να επιβάλλουν τον ρυθμό του στο παρκέ από πολύ νωρίς πιέζοντας ασφυκτικά τους γηπεδούχους στο κατέβασμα της μπάλας.

Το «οχυρό» προηγήθηκε 4-8 (6:10) και 5-10, αλλά οι «γαλάζιοι» δεν πανικοβλήθηκαν και ισοφάρισαν σε 10-10 (3:16).

Η εναρκτήρια περίοδος έληξε 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δυο εύστοχα τρίποντα και μια βολή έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα του Νίκου Κηρήκου (17-22).

Το συγκρότημα όμως του Γιάννη Κακιούζη αντέδρασε ξανά (22-22, 7:17).

Από το 13' και μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου το Ρούπελ ήταν το αφεντικό στο παρκέ.

Οι Σιδηροκαστρινοί συνέχισαν να απειλούν το καλάθι της Α.ΕΣ. από τη περιφέρεια, έβγαλαν επιτυχημένους αιφνιδιασμούς, πήραν πολύτιμα επιθετικά ριμπάουντ και σε συνδυασμό με την αστοχία και τα λάθη από πλευράς «γαλάζιων», ξέφυγαν στο σκορ με 22-32.

Η περίοδος έκλεισε με 28-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το «οχυρό», παρά τη προσπάθεια της Α.Ε.Σ. (35-43, στο 23'), κρατούσε τα ηνία του αγώνα στα χέρια του (36-50 στο 25').

Η περίοδος τελείωσε 43-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πίστεψαν στην ανατροπή βελτιώνοντας σημαντικά την αμυντική τους λειτουργία.

Η Α.Ε.Σ. «ροκάνισε» κάπως τη διαφορά (48-55 στο 34') και θα μπορούσε κάλλιστα το παιχνίδι να είχε αποκτήσει άλλο ενδιαφέρον, αλλά δύο χαμένα σουτ στοίχισαν στους «γαλάζιους».

Το Ρούπελ βρήκε την ηρεμία του με ένα καθοριστικό τρίποντο (48-58) και «κλείδωσε» τη νίκη (49-64, στο 37'), με την εμπειρία των παικτών του Νίκου Κηρύκου να διαδραματίζει σπουδαίο ρόλο στη τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 15-15, 28-41 (ημ.), 43-53, 51-66

Α.Ε.Σ. (Κακιούζης): Λάτσιος 2, Δημάδης 1, Χατζόπουλος 11 (1), Κωφοτόλης 12 (2), Θεοφανίδης 2, Κακλίδης 2, Γρηγοριάδης, Θεοδοσιάδης 9 (1), Φαρδέλας, Καπετάκης 5, Πεχλιβανίδης 7 (1).

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κηρύκος): Κάτος 18 (3), Κεμανετζής 2, Δαλαγκόζης 16 (2), Φραγκούλης 11 (1), Γιαννάτος 4, Παπαδόπουλος 14 (1), Νιφορίδης 1, Γεωργιανός, Ζωηρός, Μηνάς.

Ηράκλεια - Τιτάνες Δράμας: 52-50

Αμφίρροπος από την αρχή μέχρι το τέλος ήταν ο αγώνας μεταξύ της Ηράκλειας και των Τιτάνων Δράμας, με την ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη να λυγίζει την αντίσταση των φιλοξενούμενων και να πανηγυρίζει τη πρώτη στη φετινή σεζόν.

Δεκάλεπτα: 14-10, 25-24 (ημ.), 38-40, 52-50

Α.Ε.Σ. - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 51-66

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 52-50

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 42-73