Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2021

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Να χαίρεσαι να τον βλέπεις!

Πανσερραϊκός Polieco - Ασπίς 2001 Ξάνθης: 71-40

Ο Πανσερραϊκός έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα από τον Παναθλητικό Συκεών συντρίβοντας την Ασπίδα Ξάνθης στο κλειστό γυμναστήριο της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Οι «κόκκινες» σκόρπισαν χαρά στους φιλάθλους που βρέθηκαν σήμερα στο γήπεδο, τόσο με τη σημαντική νίκη που πήραν κόντρα στις Θρακιώτισσες, όσο και με τη μεστή εμφάνιση που πραγματοποίησαν, η οποία ήταν μακράν η καλύτερη τη φετινή σεζόν στο «σπίτι» τους (η καλή δουλειά που γίνεται στις προπονήσεις αποδίδει καρπούς).

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός υπέστη «ψυχρολουσία», με την Ασπίδα να προηγείται 0-9 (6:39).

Οι «λιονταρίνες» αναλώθηκαν σε αρκετά και βιαστικά τρίποντα αποτυγχάνοντας να περάσουν τη μπάλα μέσα στη ρακέτα, εκεί όπου η Μπακιρτζίδου δεν είχε αντίπαλο να τη ματσάρει.

Ευτυχώς οι γηπεδούχες συνήλθαν γρήγορα αλλάζοντας τον τρόπο του παιχνιδιού τους στο παρκέ.

Οι «κόκκινες» γύρισαν καλύτερα τη μπάλα, «τρύπησαν» την άμυνα της Ασπίδα με διεισδύσεις, κέρδισαν φάουλ, σοβαρεύθηκαν στην άμυνα, κατορθώνοντας να αποκτήσουν πλεονέκτημα 7 πόντων με σερί 18-2 (18-11, 1:10).

Το δεκάλεπτο τελείωσε 19-12.

Στη δεύτερη περίοδο ο Πανσερραϊκός ήταν φανταστικός!

Οι «λιονταρίνες» συνεργάσθηκαν υπέροχα στην επίθεση, «κατασπαράζοντας» τις φιλοξενούμενες, οι οποίες δεν μπορούσαν να αντισταθούν στην ομάδα του Πασχάλη Ρούλη (27-13, 7:17, 33-14, 3:36).

Το δεκάλεπτο έληξε 40-17.

Στη τρίτη περίοδο οι Σερραίες «κατέβασαν» ταχύτητα, αλλά παρόλα αυτά διατηρούσαν απόσταση ασφαλείας από την Ασπίδα (40-24 στο 23', 46-32 στο 27').

Το δεκάλεπτο έκλεισε με 53-34.

Οι «κόκκινες» προς τέρψιν των θεατών έκαναν γκραν-φινάλε στον αγώνα (62-37, 5:30) και η τελική διαφορά έφτασε σε δυσθεώρητα ύψη.

Διαιτητές: Κανελλίδης - Καραβάς

Δεκάλεπτα: 19-12, 40-17, 53-34, 71-40

Πανσερραϊκός Polieco (Ρούλης): Χωλοπούλου 14, Βάννα 2, Γιαλαμά 2, Τσάντα, Μπακιρτζίδου 6, Σιάκκα, Ρούλη, Πελτέκη 13, Θανοπούλου 17 (1), Πιτσιάβα 15 (1), Δαμιανάκου 2, Γκέγκα.

Ασπίς 2001 Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Καρά-Αχμέτ, Μπουτσούκη 12 (1), Μουζένκου 3, Τονικίδου 2, Μπαϊρακτάρ, Μαμαλιγκατζή 14 (1), Συμεωνίδη 9, Καραλίδου, Θεοδωρίδου.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ POLIECO - ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ: 71-40

Μ.Ε.Ν.Τ. - Α.Ε. ΠΥΛΑΙΑΣ: 54-62

ΠΑΝΟΡΑΜΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ: 47-55

ΙΕΡΙΣΣΟΣ '99 - ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 54-94