Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ - 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Γαλάζιος» θρίαμβος στο σερραϊκό ντέρμπι! «Έσβησε» τον Αστέρα το Ρούπελ! - Στοίχισε το κακό πρώτο ημίχρονο στην Ηράκλεια.

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Α.Ε.Σ.: 61-65

Τα πιτσιρίκια του Γιάννη Κακιούζη έπαιξαν με ψυχή και τσαγανό κόντρα στον Γυμναστικό και πέτυχαν περιφανή νίκη στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι «γαλάζιοι» προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παρκέ από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο.

Η Α.Ε.Σ. προηγήθηκε 6-10 (στο 6') και 8-14 (στο 8'). Η περίοδος έκλεισε με 12-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν παίχθηκε μπάσκετ υψηλού επιπέδου.

Ο Γυμναστικός κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ (23-22, 1:43), αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα μικρό σερί (0-5) και η περίοδος έληξε 23-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο του Γιάννη Κακιούζη κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο (26-36 στο 22', 30-39).

Οι «ταύροι» συνήλθαν κάπως και μείωσαν στο -2 (40-42), αλλά όπως στο τέλος της δεύτερης περιόδου, έτσι και σε αυτήν η Α.Ε.Σ. είχε έτοιμη την απάντησή της (40-47, 1:35).

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 46-51.

Στο 35' οι «γαλάζιοι» είχαν διαφορά 11 πόντων (49-60) και όλα συνηγορούσαν στο ότι η Α.Ε.Σ. θα κέρδιζε εύκολα τον Γυμναστικό.

Το συγκρότημα όμως του Γιάννη Μπουτάκογλου προσπάθησε να φέρει τα πάνω κάτω.

Οι «πράσινοι» πλησίασαν τους «γαλάζιους» στους 3 πόντους (57-60 στο 37').

Η Α.Ε.Σ. με τρίποντο από τη γωνία  διαμόρφωσε το 57-63 στο 38', με τον Γυμναστικό να ευστοχεί κι αυτός αμέσως μετά σε σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 (60-63, 1:42).

Μάλιστα οι «ταύροι» είχαν τη δυνατότητα να ισοφαρίσουν, αλλά το τρίποντο που επιχείρησαν ήταν απελπιστικά άστοχο.

Εν συνεχεία η Α.Ε.Σ. με 1/2 βολές σημείωσε το 60-64 (11")

Ο Γυμναστικός με τον ίδιο ακριβώς τρόπο πέτυχε το 61-64 (5") αστοχώντας επίτηδες στη δεύτερη βολή, αλλά το καθοριστικό ριμπάουντ το μάζεψαν οι «γάλαζιοι», οι οποίοι θέλησαν να βγάλουν τον αιφνιδιασμό κερδίζοντας φάουλ (2").

Μία βολή αρκούσε στην Α.Ε.Σ. για να πανηγυρίσει το διπλό και το ροζ φύλλο κατέληξε στη πλευρά των φιλοξενούμενων.

Δεκάλεπτα: 12-16, 23-27 (ημ.), 46-51, 61-65

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Καλπατζίδης, Παλιαχάνης 14, Παγωνίδης 5 (1), Δαγκούλας 15 (1), Γκολογκίνας 13, Μυλωνόπουλος, Χατζηανδρέου 5 (1), Σιδηρόπουλος 5 (1), Πεχλιβάνος, Χασάπης 4.

Α.Ε.Σ. (Κακιούζης): Δημάδης, Κοφοτόλης 13 (3), Χατζόπουλος 2, Θεοφανίδης, Κακλίδης, Γρηγοριάδης 1, Θεοδοσιάδης 3 (υπέστη διάστρεμμα στο δεξί πόδι στο πρώτο ημίχρονο), Φαρδέλας 17 (4), Καπετάκης 23 (2), Πεχλιβανίδης 4 (1).

* Σιδερίδης (ασθενής), Παρχαρίδης (τραυματίας), Λαδιάς (έπαθε θλάση στη γάμπα στο ζέσταμα) και Δάφκος δεν ενίσχυσαν τον Γυμναστικό.

Αστέρας Καβάλας - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 70-73

Η πορεία του Ρούπελ στο φετινό πρωτάθλημα μόνο τυχαία δεν είναι. Το «οχυρό» πέρασε νικηφόρα από τη Καβάλα επικρατώντας του ισχυρού Αστέρα με 70-73.

Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει μεγάλη διαφορά (19-19, 40-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Νίκου Κηρύκου ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους. Η περίοδος τελείωσε 48-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και ισοφάρισαν σε 70-70.

Το Ρούπελ δεν λύγισε, φάνηκε ψύχραιμο σημειώνοντας ένα σπουδαίο δίποντο (70-72), με τον Αστέρα να τα βρίσκει σκούρα απέναντι στην άμυνα των Σιδηροκαστρινών, οι οποίοι στο φινάλε με 1 εύστοχη βολή διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Σωτηρίου - Ανεστάκης

Δεκάλεπτα: 19-19, 40-39 (ημ.), 48-58, 70-73

Προσοτσάνη - Ηράκλεια: 68-44

Δυο διαφορετικά αγωνιστικά πρόσωπα εμφάνισε η Ηράκλεια στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Προσοτσάνη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κόκκινοι» δέχθηκαν μεγάλη πίεση από τους γηπεδούχους, υπέπεσαν σε λάθη και το πλήρωσαν ακριβά, με τους Δραμινούς να εξασφαλίζουν πλεονέκτημα 12 πόντων στη εναρκτήρια περίοδο του παιχνιδιού (19-7), ενώ στην επόμενη περίοδο η Προσοτσάνη αύξησε την υπέρ της διαφορά στο +24 (40-16).

Στο δεύτερο μέρος της συνάντησης η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη παρουσιάσθηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο.

Η Ηράκλεια έβρισκε πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ενώ στη τέταρτη περίοδο οι «κόκκινοι» βελτίωσαν αρκετά και την αμυντική τους λειτουργία.

Η Ηράκλεια ηττήθηκε από έναν ανώτερο αντίπαλο και πλέον κοιτάζει το επόμενο παιχνίδι κόντρα στους Μακεδόνες Κρηνίδων που είναι στα μέτρα της.

Διαιτητές: Ράπτης - Δημούδης

Δεκάλεπτα: 19-7, 40-16 (ημ.), 60-32, 68-44

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 68-44

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 70-73

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - Α.Ε.Σ.: 61-65

ΡΕΠΟ: ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ, ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ