Σάββατο 27 Νοεμβρίου 2021

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ - 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Με σπασμένα τα φρένα το Ρούπελ κέρδισε και τον Γυμναστικό! Άμυνα για σεμινάριο και νίκη για την Α.Ε.Σ.

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 51-63

Για δέκα λεπτά ο αγώνας μεταξύ του Γυμναστικού και του Ρούπελ ήταν ντέρμπι. Από εκεί κι έπειτα οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ και επιβλήθηκαν εύκολα των «πράσινων» με 51-63.

Στην εναρκτήρια περίοδο οι γηπεδούχοι σημείωσαν το πρώτο καλάθι στο παιχνίδι (2-0), με τους Σιδηροκαστρινούς να «αγριεύουν» πετυχαίνοντας 10 αναπάντητους πόντους (2-10, 6:40).

Οι «ταύροι» ανασυντάχθηκαν και πλησίασαν το «οχυρό» σε απόσταση αναπνοής (13-14, 2:15).

Το δεκάλεπτο έκλεισε με 16-19.

Στη δεύτερη περίοδο το Ρούπελ κυριάρχησε στο παρκέ (18-25, στο 12', 20-29, 5:15, 22-33, 3:46) και το δεκάλεπτο έληξε 25-36.

Στη τρίτη περίοδο το συγκρότημα του Νίκου Κηρύκου ήταν σοβαρό και δεν έδωσε τη δυνατότητα στον Γυμναστικό να αντιδράσει (29-42, 5:41, 31-45 στο 27'), με τους παίκτες του Γιάννη Μπουτάκογλου να μην έχουν καθαρό μυαλό στην επίθεση.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 34-52.

Στη τέταρτη περίοδο η διαφορά υπέρ του «οχυρού» ξεπέρασε τους 20 πόντους (40-61, 5:38).

Στα τελευταία λεπτά της συνάντησης οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν (ο Νίκος Κηρύκος χρησιμοποίησε νεαρούς αθλητές) και οι «πράσινοι» μείωσαν στο -12.

Δεκάλεπτα: 16-19, 25-36 (ημ.), 34-52, 51-63

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Σιδερίδης 9, Λαδιάς, Παλιαχάνης 12 (2), Παγωνίδης 9 (1), Δαγκούλας 6, Γκολογκίνας 2, Χατζηανδρέου 4, Σιδηρόπουλος 5 (1), Πεχλιβάνος 4, Χασάπης.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κηρύκος): Κάτος 17 (1), Φραγκούλης 8, Μποζουτσίδης, Κεμανετζής 11 (1), Δαλαγκόζης 10 (1), Τοπολίγκας, Γιαννάτος 10 (1), Ιωαννίδης, Χριστοφορίδης, Λουλούδης 5 (1), Γεωργιανός 2, Ζωηρός.

Ηράκλεια - Α.Ε.Σ.: 38-68

Ηράκλεια και Α.Ε.Σ. κατέβηκαν στο γήπεδο με ελλείψεις, αλλά οι «γαλάζιοι» ήταν ανώτεροι και έκαναν το διπλό.

Στο πρώτο ημίχρονο η αναμέτρηση ήταν ενδιαφέρουσα (29-37).

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη έπαιξε άμυνα για σεμινάριο, δεχόμενη 7 πόντους στη τρίτη περίοδο και 2 στη τέταρτη (συνολικά 9 σε ένα ολόκληρο ημίχρονο) μετατρέποντας τον αγώνα σε παράσταση για έναν ρόλο.

Δεκάλεπτα: 14-20, 29-37 (ημ.), 36-50, 38-68

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Κουντουράς 6, Σουρέλης 2, Λαδάς 2, Μέσσας 5, Τσιώνης 6 (1), Κεχρής 6 (2), Κουτσάκης 2, Λαζαρίδης 6 (2), Γκαϊντατζής 5.

Α.Ε.Σ. (Κακιούζης): Δούκας 3, Δημάδης 1, Χατζηδήμος 2, Λάτσιος 10, Χατζόπουλος 6, Θεοφανίδης, Κακλίδης 5, Θεοδοσιάδης 11 (1), Φαρδέλας 5 (1), Καπετάκης 18 (3), Πεχλιβανίδης 7 (1).

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - Α.Ε.Σ.: 38-68

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 51-63

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 41-87

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ: 80-50