Πέμπτη 17 Φεβρουαρίου 2022

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ - 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια για τον Γυμναστικό που πήρε το ντέρμπι και τη διαφορά!

Α.Ε.Σ. - Γ.Σ. Σερρών 2017: 59-65

Το ένστικτο της επιβίωσης λειτούργησε για τον Γυμναστικό, ο οποίος πριν το τζάμπολ της αποψινής αναμέτρησης με την Α.Ε.Σ., ήταν με τη πλάτη στο τοίχο, αλλά στο πιο καθοριστικό παιχνίδι της σεζόν, οι «ταύροι» τα έδωσαν όλα στο παρκέ κερδίζοντας τους «γαλάζιους», καλύπτοντας παράλληλα και το -4 από το ματς του πρώτου γύρου.

Η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου με αυτή τη νίκη εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος, ενώ καλώς εχόντων των πραγμάτων και των αποτελεσμάτων ο Γυμναστικός είναι φαβορί για την κατάληψη της τρίτης θέσης του ομίλου.

Το σημερινό παιχνίδι ήταν «σφιχτό». Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 31-31.

Στη τρίτη περίοδο του ματς οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ με 8 πόντους (45-53).

Το νεανικό συγκρότημα του Γιάννη Κακιούζη προσπάθησε στο τέταρτο δεκάλεπτο να φανεί απειλητικό, όμως ο Γυμναστικός ήταν σοβαρός και αποφασισμένος για το διπλό και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του.

Δεκάλεπτα: 11-13, 31-31 (ημ.), 45-53, 59-65

Α.Ε.Σ. (Κακιούζης): Θεοδοσιάδης 10, Χατζόπουλος 9, Κακλίδης 5, Καπετάκης 16, Δημάδης 2, Θεοφανίδης 2, Γρηγοριάδης 3, Πεχλιβανίδης 3, Λάτσιος 2, Φαρδέλλας 8.

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Λαδιάς 3, Σιδερίδης 9, Σιδηρόπουλος 10, Μυλωνόπουλος 13, Χατζηανδρέου 6, Παλιαχάνης 15, Δούκας 9, Γκολογκίνας, Χασάπης.

Α.Ε.Σ. - Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017: 59-65

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: (19/2/2022)

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: (19/2/2022)

ΡΕΠΟ: ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ, ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (26/2/2022): ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ, ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ. Ο Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 ΚΑΙ Η Α.Ε.Σ. ΕΧΟΥΝ ΡΕΠΟ.