Κυριακή 6 Μαρτίου 2022

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έδειξε υπερβολικό σεβασμό

Πανσερραϊκός Polieco - Παναθλητικός Συκεών: 46-65

Η απουσία της Νίκης Χωλοπούλου (θα υποβληθεί σε μαγνητική στη μέση την προσεχή Τετάρτη), ο πολύ μεγάλος σεβασμός που έδειξε ο Πανσερραϊκός στον αντίπαλο και τα ευνοϊκά σφυρίγματα των διαιτητών υπέρ των φιλοξενούμενων είχαν ως αποτέλεσμα την ήττα των «κόκκινων» από τον  Παναθλητικό που στοχεύει στην άνοδο στην Α1.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αρκετά γρήγορος. Οι «λιονταρίνες» ήταν νευρικές, άστοχες και άτυχες στη τελική προσπάθεια.

Το σύνολο της Βιβής Διαβολεμένου προηγήθηκε 2-7 και 5-14 (με τους διαιτητές να τιμωρούν αδικαιολόγητα τον κόουτς της σερραϊκής ομάδας, Πασχάλη Ρούλη με τεχνική ποινή).

Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τις γηπεδούχες στο -7 (9-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικιές μπήκαν φουριόζες στο παρκέ αυξάνοντας τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (9-22, 8:50).

Οι «λιονταρίνες» δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 15-24 (6:13).

Ο Παναθλητικός όμως ήταν σοβαρός και ουσιαστικός διαθέτοντας πληθώρα λύσεων στην επίθεση (15-30, 18-35) και η περίοδος έκλεισε με νταμπλ-σκορ (21-42).

Στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου ο Πανσερραϊκός υπέπεσε σε λάθη στη κυκλοφορία της μπάλας, αντιμετωπίζοντας προβλήματα στο σκοράρισμα (28-51 στο 25').

Η πολύπειρη Μαρίνα Μπακιρτζίδου στο κλείσιμο της περιόδου πρόσφερε πολύτιμους στις «κόκκινες», μολονότι «έφαγε» πολύ ξύλο.

Το δεκάλεπτο έληξε 36-54.

Στη τέταρτη περίοδο ο Πασχάλης Ρούλης επέλεξε να μην χρησιμοποιήσει κλασικό πεντάρι στο βασικό σχήμα της ομάδας του.

Ο Πανσερραϊκός δυνάμωσε την άμυνά του, ξεπέρασε τις φοβίες που είχε στο παρκέ όλο το προηγούμενο χρονικό διάστημα, με τον κόσμο να μπαίνει στην εξίσωση και τη διαφορά να πέφτει στο -12 (44-56 και 46-58).

Μάλιστα, οι γηπεδούχες θα μπορούσαν κάλλιστα να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο τον Παναθλητικό, αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι σε 2 φάσεις.

Εν τέλει οι φιλοξενούμενες «σφράγισαν» τη νίκη τους (46-63 στο 38'), με τους φιλάθλους να χειροκροτούν θερμά και τις δύο ομάδες.

- Κορυφαία από πλευράς Πανσερραϊκού η Θανοπούλου, ενώ από τον Παναθλητικό ξεχώρισαν η Κουφογιάννη, η Καραμπατζάκη και η Τράντα.

*Αλγεινή εντύπωση προκάλεσε η συμπεριφορά της προπονήτριας του Παναθλητικού και παλιάς παίκτριας του Πανσερραϊκού, Βιβής Διαβολεμένου, η οποία από την έναρξη της αναμέτρησης διαμαρτυρόταν διαρκώς στους διαιτητές, ενώ άνοιξε διάλογο και με την κερκίδα.

Διαιτητές: Σταμπουλής - Αναστασιάδης

Δεκάλεπτα: 9-16, 21-42 (ημ), 36-54, 46-65

Πανσερραϊκός Polieco (Ρούλης): Τσάντα 5 (1), Μπακιρτζίδου 12, Πελτέκη 4 (1), Δαμιανάκου 3 (1), Πιτσιάβα 5, Θανοπούλου 15 (4), Γκέγκα 2, Βαρούτη Χ., Σιάκκα, Βαρούτη Α., Βάννα.

Παναθλητικός Συκεών (Διαβολεμένου): Σύρπα 1, Στάμπη 2, Βαντσιούρη 7 (1), Τζήμου 3, Μπαξεβάνου 5, Καραμπατζάκη 14, Τράντα 14 (1), Κουφογιάννη 18, Βασιλείου 2, Αντωνίου, Σταματάκη.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ POLIECO - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ: 46-65

ΙΕΡΙΣΣΟΣ '99 - ΗΡΑΚΛΗΣ: 38-79

ΑΡΗΣ - Α.Ε. ΠΥΛΑΙΑΣ: 82-55

ΠΑΝΟΡΑΜΑ - ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ: 68-61

ΡΕΠΟ: ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ, ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ.