Κυριακή 27 Μαρτίου 2022

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Λιονταρίνες» ψυχάρες!

Πάνθηρες Καβάλας - Πανσερραϊκός Polieco: 48-52

Τι κι αν ο Πανσερραϊκός ταξίδεψε στη Καβάλα με μόνο 7 παίκτριες, η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη κατέθεσε τη ψυχή της στο παρκέ και έκανε το διπλό φέρνοντας τα πάνω-κάτω στη τελευταία περίοδο του παιχνιδιού.

Οι «κόκκινες» ήταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (31-23), ενώ και στη τρίτη περίοδο της αναμέτρησης οι Πάνθηρες είχαν προβάδισμα 7 πόντων (45-38).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» «βρυχήθηκαν», δυνάμωσαν την άμυνά τους και με πρωτεργάτριες την Κασσάνδρα Θανοπούλου και την Αφροδίτη Τσάντα γύρισαν το ματς και πανηγύρισαν τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

- Χωλοπούλου και Δαμιανάκου δεν αγωνίσθηκαν λόγω προβλημάτων (η Χωλοπούλου δεν έχει ξεπεράσει τις ενοχλήσεις στη μέση, ενώ η Δαμιανάκου υπέστη ρήξη στον αχίλλειο τένοντα στη συνάντηση με τον Ηρακλή). Η Πιτσιάβα εισήχθη στο Νοσοκομείο για να υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση (σκωληκοειδίτιδα).

Δεκάλεπτα: 13-15, 31-23 (ημ.), 45-38, 48-52

Πάνθηρες Καβάλας (Καρατσομπάνης-Δασκαλάρας): Κελεμένη 15 (3), Συροπούλου, Παναγιωτίδου 2, Σπανίδου 8, Γαϊτάνη 10 (2), Τζιαμπάζη 5 (1), Κεσεσίδου 4, Γιαχολάρη, Αργυρού, Μουταφίδου, Τασελαρίδου.

Πανσερραϊκός Polieco (Ιωαννίδης): Θανοπούλου 16 (4), Βάννα 7, Τσάντα 9, Μπακιρτζίδου 5, Πελτέκη 11 (1), Σιάκκα 4, Γκέγκα.

ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ POLIECO: 48-52

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ: 59-73

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΙΕΡΙΣΣΟΣ '99: 109-35

Α.Ε. ΠΥΛΑΙΑΣ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ: (ΑΝΕΒΛΗΘΗ)

ΡΕΠΟ: ΑΡΗΣ, ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ.