Σάββατο 26 Μαρτίου 2022

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Β' ΦΑΣΗ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νικητής στο «θρίλερ» ο Γυμναστικός - Διπλό πρόκρισης για το Ρούπελ

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Αγία Βαρβάρα: 64-63

Ο Γυμναστικός πριν την έναρξη του αγώνα με την Αγία Βαρβάρα βρισκόταν με τη πλάτη στο τοίχο γνωρίζοντας ότι σε περίπτωση νέας ήττας από τους Καβαλιώτες θα αποκλειόταν από τη συνέχεια του Πρωταθλήματος.

Το έργο των «πράσινων» έγινε πιο δύσκολο με τη ξαφνική απουσία του Σιδερίδη, ο οποίος αν και είχε εξασφαλίσει άδεια (υπηρετεί τη στρατιωτική του θητεία) για να ενισχύσει την ομάδα του στο σημερινό παιχνίδι, εν τούτοις δεν έδωσε το «παρών» στην αναμέτρηση λόγω δυσάρεστου συμβάντος.

Συν τοις άλλοις ο Παλιαχάνης αγωνίσθηκε με ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι.

Ο Γυμναστικός όμως απεδείχθη πολύ σκληρός για να πεθάνει, κερδίζοντας την ισχυρή Αγία Βαρβάρα σε ένα ματς-«θρίλερ», κάνοντας το 1-1 στους μεταξύ τους αγώνες και η πρόκριση θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στην έδρα της «Σάντα», με τους «ταύρους» να καλούνται να πραγματοποιήσουν την υπέρβαση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της συνάντησης αμφότερες οι ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παρκέ (3-5, 8-5, 8-11, 15-14).

Η περίοδος έκλεισε με 20-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ταύροι» έως το 13' ήταν φανταστικοί! Οι αθλητές του Γιάννη Μπουτάκογλου «μασούσαν» σίδερα στην άμυνα, ενώ στην επίθεση οι Σερραίοι απειλούσαν το αντίπαλο καλάθι με κάθε δυνατό τρόπο αποκτώντας πλεονέκτημα 15 πόντων (35-20).

Κάποιοι όμως παίκτες του Γυμναστικού κουράστηκαν και η κούραση έφερε τα λάθη, με την Αγία Βαρβάρα να αναθαρρεί και να μειώνει σε 35-32 (3:16).

Οι «πράσινοι» αύξησαν τη διαφορά στο +7 (39-32 στο 18') και τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με 42-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ κρατώντας ένα σημαντικό προβάδισμα (48-37, 53-42). Η περίοδος έληξε 57-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά.

Η Αγία Βαρβάρα έπαιξε τα ρέστα της, με τους «ταύρους» να «μπλοκάρουν», αντιμετωπίζοντας σοβαρά προβλήματα τόσο μπροστά, όσο και πίσω, έχοντας τρομερή αστοχία και στις βολές.

Οι επιθέσεις του Γυμναστικές ήταν βιαστικές, η μπάλα δεν πέρναγε στο «ζωγραφιστό» και οι αντίπαλοι έχοντας το μομέντουμ, πέτυχαν εντυπωσιακό σερί 1-12, ισοφαρίζοντας σε 58-58 (στο 37').

Οι «πράσινοι» στο πλέον καθοριστικό χρονικό σημείο της αναμέτρησης «αφυπνίσθηκαν» και ξέφυγαν στο σκορ με 5 πόντους (63-58, 1:37).

Η Αγία Βαρβάρα δεν κατέθεσε τα όπλα, φέρνοντας εκ νέου το ματς σε απόλυτη ισορροπία (63-63, 49").

Οι τελευταίες στιγμές της συνάντησης ήταν συγκλονιστικές.

Άστοχος έξω από τη γραμμή των 6.75 ο Χατζής, βήματα από πλευράς φιλοξενούμενων (γλίστρησε και έπεσε στο παρκέ ο Στεφανίδης), φάουλ πάνω στον Παλιαχάνη, 1/2 από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» ο γκαρντ του Γυμναστικού και 64-63 (12").

Μετά το τάιμ-άουτ του coach Μυτικόπουλου οι Καβαλιώτες κυκλοφόρησαν γρήγορα και σωστά τη μπάλα, η οποία κατέληξε σε παίκτη που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στη ρακέτα των γηπεδούχων, αλλά προς ανακούφιση των καλαθοσφαιριστών του προπονητή και των φιλάθλων του Γυμναστικού, απέτυχε να σκοράρει (στάθηκε και άτυχος), με τον Μυλωνόπουλο να μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ και τη πλάστιγγα να γέρνει οριστικά υπέρ των «πράσινων».

* Η νίκη είναι αφιερωμένη στον παίκτη του Γυμναστικού, Μπάμπη Σιδερίδη.

** Στο 22' έγινε η φάση του αγώνα. Ο Παλιαχάνης έκλεψε τη μπάλα (οι άνθρωποι της «Σάντα» διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ), αλλά ο αθλητής του Γυμναστικού ενώ είχε την ευκαιρία να φύγει ολομόναχος στον αιφνιδιασμό δεν το έπραξε βλέποντας ξαπλωμένο στο παρκέ τον παίκτη της Αγίας Βαρβάρας αποσπώντας το θερμό χειροκρότημα από όλον τον κόσμο που ήταν στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας (εννοείται και από τα μέλη της αποστολής των φιλοξενούμενων και από 15-20 φίλους της Αγίας Βαρβάρας που ταξίδεψαν σήμερα στις Σέρρες για να υποστηρίξουν την ομάδα τους).

- Από πλευράς νικητών ξεχώρισαν οι: Χατζής και Χατζηανδρέου.

M.V.P.: Μυλωνόπουλος

Η άμυνα ζώνης με προσαρμογές και αλλαγές ήταν μια έξυπνη κίνηση από τον κόουτς Μπουτάκογλου.

Όταν η μπάλα «καίει» δεν φοβάσαι μην καείς. Σε τέτοιους είδους αγώνες ξεχωρίζουν οι άνδρες απ' τα παιδιά.

Δεκάλεπτα: 20-18, 42-36 (ημ.), 57-45, 64-63

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Λαδιάς, Παλιαχάνης 11 (1), Δούκας, Χατζής 19 (2), Δάγκουλας, Μυλωνόπουλος 15 (1), Χατζηανδρέου 13, Σιδηρόπουλος 6 (2), Χασάπης.

Αγία Βαρβάρα (Μυτικόπουλος): Στεφανίδης 16 (1), Αναγνώστου, Μαρκόπουλος 17 (2), Ζωτίδης 1, Μπαλαμπουγιούκης Π. 11 (1), Σουλίδης 2, Βασιλόπουλος 12 (1), Πέπα 4, Φιλινκαρίδης.

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 59-71

Σε γενικές γραμμές το «οχυρό» δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα στο παιχνίδι που έλαβε χώρα στη πόλη της Θράκης επικρατώντας των γηπεδούχων με 59-71, εξασφαλίζοντας τη πρόκριση στη τελική φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σύνολο του Νίκου Κηρήκου βρέθηκε να προηγείται με 9-15. Η περίοδος τελείωσε 18-22.

Από το 21-22 στις αρχές της επόμενης περιόδου το Ρούπελ «πάτησε» γκάζι και ένιωσε πιο άνετα (23-33 στο 15').

Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με τον ηλεκτρονικό πίνακα του γηπέδου να δείχνει 30-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σιδηροκαστρινοί διατηρούσαν απόσταση ασφαλείας από τους αντιπάλους τους (45-57).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ολυμπιάδα θέλησε να κάνει την ολική επαναφορά στο παιχνίδι (56-63 στο 34'), αλλά το Ρούπελ δεν έδωσε δικαιώματα αμφισβήτησης της κυριαρχίας του κατακτώντας το ροζ φύλλο.

Δεκάλεπτα: 18-22, 30-39 (ημ.), 45-57, 59-71

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 59-71 (0-2)

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 64-63 (1-1)

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΡΩΝ - Α.Ε.Σ.: 69-49 (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, 0-1)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 61-68 (0-2)