Κυριακή 13 Μαρτίου 2022

Β' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δεν το πίστεψε και έχασε

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Αίας Ευόσμου: 61-76

Μετά την υπέρβαση που έκανε ο Πανσερραϊκός τη περασμένη Κυριακή στη Ξάνθη με τη νίκη που σημείωσε ενάντια στον ισχυρό Λεύκιππο, οι φίλοι των «λιονταριών» που κατέκλυσαν σήμερα το κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας ήλπιζαν ότι η αγαπημένη τους ομάδα θα μπορούσε να κάνει εκ νέου το κάτι παραπάνω στην αναμέτρηση με τον φιλόδοξο Αίαντα Ευόσμου.

Δυστυχώς όμως, οι «κόκκινοι» παρουσιάσθηκαν στο παρκέ πνευματικά και αγωνιστικά ανέτοιμοι χάνοντας δίκαια από τους ανώτερους Θεσσαλονικείς.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο από τη μία πλευρά ήταν ο Στεφανίδης και από την άλλη ο Αίαντας. Ο βραχύσωμος γκαρντ του Πανσερραϊκού ήταν το Α&Ω για τα «λιοντάρια» στο γήπεδο.

Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν 9-3 (6:20), 11-7 (4:42).

Οι φιλοξενούμενοι ανασυντάχθηκαν, ισοφάρισαν σε 11-11 (3:50) και προσπέρασαν στο σκορ στο 8' (15-17).

Η περίοδος έληξε 17-20, με τον Στεφανίδη να έχει στο ενεργητικό του 12 πόντους.

Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός δεν μπορούσε να λύσει τον γόρδιο δεσμό στην επίθεση, με τον Αίαντα να «χτίζει» σιγά-σιγά μια διαφορά (19-24, 22-28, 22-32), κυριαρχώντας στους περισσότερους τομείς του παιχνιδιού.

Η περίοδος έκλεισε με 24-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» ήταν εκτός τόπου και χρόνου (30-47, 5:12).

Ο Ασημάκης ζητούσε από τους συμπαίκτες του να του περάσουν τη μπάλα για να παίξει κοντά στο αντίπαλο καλάθι, αφού ήταν σε θέση να κερδίσει τον προσωπικό του αντίπαλο (Κιμγέτογλου), αλλά αυτό δεν έγινε.

Ο προπονητής των «λιονταριών», Γιώργος Μασλαρινός κάλεσε τάιμ-άουτ και τα «έψαλε» στους παίκτες του απ' την καλή κι απ' την ανάποδη προσπαθώντας να τους ξυπνήσει.

Οι Σερραίοι «ροκάνισαν» κάπως τη διαφορά (41-53, 1:35). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 45-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς ήταν πολύ εύστοχοι  από τη  περιφέρεια (48-62, 50-68).

Οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν ικανοί αντιδράσουν, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι τα «λιοντάρια» κατόρθωσαν να στήσουν το πρώτο τους καλό pick n' roll στο 34' (!), με τον Χριστοδούλου να σημειώνει καλάθι μέσα στο «ζωγραφιστό».

Η καλύτερη ομάδα ήταν ο Αίαντας (πολύ ποιοτικό ρόστερ) και κέρδισε με το σπαθί τους τους «κόκκινους».

Διαιτητές: Ευφραιμίδης - Ταρενίδης - Χρυσάφης

Δεκάλεπτα: 17-20, 24-36 (ημ.), 45-57, 61-76

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Μασλαρινός): Στεφανίδης 18 (2), Ντίνος 3 (1), Δατσιάδης 6, Γεωργιανός 8 (1), Χριστοδούλου 6, Δημητρακάς 2, Γκούτζιας, Ασημάκης 8, Χαρίτογλου 3 (1), Μπίλιος 2, Κεραμάρης 5 (1).

Αίας Ευόσμου (Κωστόπουλος): Αναστασόπουλος 7 (1), Κοτσάνος 8, Καλαμπάκας 9, Παπαδόπουλος 5, Γαλανίδης 11 (3), Κιγμέτογλου 12, Κάτζος 2, Παπαδόπουλος, Δεληγεώργης 8 (1), Μάρουσιτς 12.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ - ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ: 61-76

ΕΥΚΑΡΠΙΑ - ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: 68-76

Κ.Α.Ο.Χ./ΕΥΡΩΠΗ' 87 - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 40-74

Α.Ο. ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ - ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ: 65-62