Παρασκευή 15 Απριλίου 2022

ΕΦΗΒΟΙ (ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έκαναν το πρώτο βήμα οι «γαλάζιοι»

Α.Ε.Σ. - Διόσκουροι Κοζάνης: 83-63

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στη προκριματική φάση η Α.Ε.Σ. Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη υπερκέρασε το εμπόδιο των Διόσκουρων Κοζάνης με 83-63.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο ο Θεοδοσιάδης από πλευράς γηπεδούχων ήταν «λίρα εκατό» στην επίθεση, αλλά οι «γαλάζιοι» υπέπεσαν σε αρκετά λάθη στη κυκλοφορία της μπάλας δίνοντας τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν 3 φορές στον αιφνιδιασμό, με πρωτεργάτη τον Κόβλακα που ήταν το Α&Ω των Διόσκουρων (9-10, 3:55).

Μετά το τάιμ-άουτ που κάλεσε ο Γιάννης Κακιούζης, η Α.Ε.Σ. πέτυχε 7-0 σερί, με τους Καπετάκη και Χατζόπουλο να «αφυπνίζονται» (16-10, 2:37).

Η περίοδος έκλεισε με 20-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Α.Ε.Σ. ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με 30-17 στο 13'.

Οι Κοζανίτες δεν πτοήθηκαν και μείωσαν σε 32-26 (3:32), εκμεταλλευόμενοι τη χαλαρότητα των αθλητών της σερραϊκής ομάδας στην άμυνα, όπως και το γεγονός της μη συμμετοχής του Καπετάκη στον αγώνα (ήταν στο πάγκο για να προφυλαχθεί από τα φάουλ).

Η επιστροφή του ταλαντούχου καλαθοσφαιριστή στο παρκέ σε συνδυασμό και με τις λύσεις που έδωσε εκ νέου ο Θεοδοσιάδης, είχαν ως αποτέλεσμα τη διεύρυνση της διαφοράς στο τέλος της περιόδου (41-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο Χατζόπουλος και Φαρδέλλας πρόσφεραν πολύτιμους πόντους στην Α.Ε.Σ. (54-37, 57-41).

Οι «γαλάζιοι» όμως εκ νέου έχασαν τη συγκέντρωσή τους στην άμυνα και οι Διόσκουροι παρέμειναν ζωντανοί (59-47).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σύνολο του Άρη Χωλόπουλου προσπάθησε να φανεί απειλητικό και να φέρει σε δύσκολη θέση τους Σερραίους (65-55, 4:50).

Η Α.Ε.Σ. δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να τη πλησιάσουν περισσότερο στο σκορ και στο φινάλε του παιχνιδιού ο Φαρδέλλας «βομβάρδισε» το καλάθι των Διόσκουρων και η διαφορά πήρε την ανιούσα.

- Τον αγώνα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων παρακολούθησε ο παλιός Πρόεδρος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ και νυν Γενικός Γραμματέας της ΕΟΚ, κ. Νίκος Νικολόπουλος.

- Αρκετοί φίλαθλοι, έχοντας και τύμπανα, συμπαραστάθηκαν με θέρμη στην Α.Ε.Σ.

Διαιτητές: Αγραφιώτης - Κανελλίδης

Δεκάλεπτα: 20-15, 41-29 (ημ.), 59-47, 83-63

Α.Ε.Σ. (Κακιούζης): Χατζόπουλος 14, Γρηγοριάδης 2, Κακλίδης 4, Θεοδοσιάδης 20 (2), Φαρδέλλας 18 (4), Καπετάκης 21 (3), Πεχλιβανίδης 4, Κακλίδης 4, Θεοφανίδης.

Διόσκουροι Κοζάνης (Χωλόπουλος): Γκλιάνας 18, Βούρκας 8, Κόβλακας 31 (2), Αγορίτσας 2, Βατζήκας 4, Κωνσταντινίδης, Βελώνης, Τασόπουλος.

Α.Ε.Σ. - ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ: 83-63

Κ.Α.Ο.Χ./ΕΥΡΩΠΗ '87 - ΑΘΛΟΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ: 62-57