Τετάρτη 27 Απριλίου 2022

ΕΦΗΒΟΙ (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, Β' ΟΜΙΛΟΣ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Την αδικεί το τελικό σκορ

Α.Ε.Σ. - ΔΕΚΑ: 61-78

Στη συνάντηση που έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο του Πανεπιστημίου της Κρήτης στο Ηράκλειο η Α.Ε.Σ. ηττήθηκε από τη ΔΕΚΑ με 61-78.

Οι παίκτες της σερραϊκής ομάδας σε σύγκριση με το χτεσινό ματς κόντρα στον Ολυμπιακό, σήμερα εμφανίσθηκαν στο γήπεδο λιγότερο αγχωμένοι και περισσότερο συγκεντρωμένοι.

Παρόλα αυτά η ΔΕΚΑ ήταν αυτή, η οποία πήρε τα ηνία του αγώνα στα χέρια της αποκτώντας πλεονέκτημα 8 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (10-18).

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι «γαλάζιοι» έκαναν προσπάθεια για να μη χάσουν την επαφή τους με το σκορ, με τον Καπετάκη να αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνου για το καλάθι των Θεσσαλονικέων. Το κακό για τον ηγέτη της Α.Ε.Σ. ήταν τα 3 φάουλ με τα οποία χρεώθηκε αρκετά νωρίς στο παιχνίδι.

Επίσης, αρνητικό στοιχείο για το σύνολο του Γιάννη Κακιούζη ήταν ότι για δεύτερο σερί ματς δεν έβρισκε στόχο από τη περιφέρεια έχοντας 0/8 σουτ.

Το 20-31 στο 17' έγινε 22-39 στο 19', με τη ΔΕΚΑ να πιέζει αρκετά τους Σερραίους στο τέλος της περιόδου.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με 24-39.

Στη τρίτη περίοδο η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει (30-50, 6:20).

Η Α.Ε.Σ. όμως αντέδρασε μειώνοντας στο -8 (48-56, 1:25).

Το δεκάλεπτο έληξε 48-58.

Στο 32' ο Καπετάκης αποβλήθηκε από τον αγώνα με 5 φάουλ (το τελευταίο θα μπορούσε να το αποφύγει ο νεαρός καλαθοσφαιριστής και δικαιολογημένα άκουσε τον «εξάψαλμο» από τον προπονητή του).

Οι «γαλάζιοι» συνέχισαν να παλεύουν γενναία πιστεύοντας στη κατάκτηση της νίκης (59-67 στο 35').

Η ΔΕΚΑ στο κρίσιμο χρονικό σημείο της αναμέτρησης «φόρτσαρε» στο παρκέ (59-76 στο 38') και εξασφάλισε το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Δεκάλεπτα: 10-18, 24-39 (ημ.), 48-58, 61-78

Α.Ε.Σ. (Κακιούζης): Κακλίδης 6, Θεοδοσιάδης 8 (6 ριμπ.), Φαρδέλλας 6 (2), Καπετάκης 25 (2), Λάτσιος 2, Χατζόπουλος 13 (10 ριμπάουντ), Γρηγοριάδης 1, Πεχλιβανίδης, Θεοφανίδης.

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Τζαμπαζλής 3, Τσιμερίκας Ε. 1, Τσιμερίκας Α. 5, Λιοτόπουλος 13, Ιωαννίδης 14 (3), Πατρίκης 2, Παλαμίδας 4, Σαμοντούροβ 16, Καλατζής 8 (2), Καρυώτης 12.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 75-66