Σάββατο 30 Απριλίου 2022

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ/2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Το χειρότερο φετινό Ρούπελ

Αγία Βαρβάρα - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 54-43

Μακράν η χειρότερη εμφάνιση στη φετινή σεζόν ήταν αυτή που πραγματοποίησε σήμερα το Ρούπελ στον εκτός έδρας αγώνα με την Αγία Βαρβάρα.

Το «οχυρό» ήταν «υπνωτισμένο» στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού σκοράροντας συνολικά 43 (!!!) πόντους.

Στη πρώτη περίοδο οι Καβαλιώτες εξασφάλισαν πλεονέκτημα 10 πόντων (19-9).

Το σύνολο του Νίκου Κηρύκου κυνηγούσε τη «Σάντα» στην επόμενη περίοδο, αλλά η Αγία Βαρβάρα άντεχε (31-19).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν τραγικό. Αμφότερες οι ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες και η περίοδος έληξε 35-22.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σιδηροκαστρινοί «ξεμπούκωσαν» στην επίθεση, αλλά το ίδιο συνέβη και με τους γηπεδούχους (44-30 στο 36').

Στο 37:35' η διαφορά ήταν στο +17 (50-33).

Το Ρούπελ πίεσε τη «Σάντα», ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (52-43, 1:30) και είχε τη δυνατότητα να πλησιάσει ακόμα περισσότερο τους Καβαλιώτες στο σκορ, αλλά σε 3 περιπτώσεις απέτυχε να σημειώσει κάποιο καλάθι.

Έτσι η Αγία Βαρβάρα πήρε τη πολύτιμη νίκη με μια σημαντική διαφορά και η μάχη της ανόδου στη Γ' Εθνική «άναψε» για τα καλά.

Δεκάλεπτα: 19-9, 31-19 (ημ.), 35-22, 54-43

Αγία Βαρβάρα (Μυτικόπουλος): Μπαλαμπουγιούκης 3 (1), Στεφανίδης 12, Αναγνώστου 10 (1), Μαρκόπουλος 8 (1), Μπαλαμπουγιούκης Π. 2, Σουλίδης 2,Βασιλόπουλος 10, Πέπα 4, Λαζαρίδης 2.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κηρύκος): Κάτος 5, Φραγκούλης 14 (4), Κεμανετζής 2, Δαλαγκόζης 7 (1), Γεωργιανός 3 (1), Παπαδόπουλος 7, Γιαννάτος, Λουλούδης 5.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 54-43

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ: 85-66