ΕΦΗΒΟΙ (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ/ΘΕΣΕΙΣ 5-8)

Το πάλεψε αλλά...

Κάδμος Θήβας - Α.Ε.Σ.: 61-56

Αμφίρροπος ήταν ο σημερινός αγώνας μεταξύ του Κάδμου Θήβας και της Α.Ε.Σ.

Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή (14-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και η περίοδος έληξε 28-23.

Στη τρίτη περίοδο Κάδμος και Α.Ε.Σ. μάχονταν σκληρά, με το συγκρότημα από τη Θήβα να κρατάει το προβάδισμα στο σκορ (40-37).

Στη τέταρτη περίοδο οι «γαλάζιοι» προσπάθησαν μέχρι τέλους για να κάνουν την ανατροπή, πλησίασαν στους 2 πόντους (58-56, 39"), ενώ αστόχησαν σε τρίποντο ισοφάρισης 11 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του παιχνιδιού.

Οι αντίπαλοι με δυο βολές διαμόρφωσαν το 61-56 κατακτώντας τη νίκη κι έτσι η Α.Ε.Σ. θα αγωνισθεί αύριο στις 11 π.μ. ενάντια στο Ηράκλειο (ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό), για τις θέσεις 7-8.

Δεκάλεπτα: 14-15, 28-23 (ημ.), 40-37, 61-56

Κάδμος Θήβας (Αναστασίου): Σκούμας, Θεοδώρου 6 (2), Ευαγγελίου Γιούργκεν, Μπόγρης 16 (2), Ευαγγελίου Γιουτζίν, Τούτουζας 20 (3), Μελετίου 1, Μπότσης 18 (1).

Α.Ε.Σ. (Κακιούζης): Γρηγοριάδης 7, Θεοφανίδης, Κακλίδης 2, Θεοδοσιάδης 12 (2), Φαρδέλας 6 (2), Καπετάκης 23 (2), Πεχλιβανίδης, Λάτσιος, Χατζόπουλος 6.