Κυριακή 8 Μαΐου 2022

Β' ΕΘΝΙΚΗ (ΑΝΔΡΕΣ - 4ος ΟΜΙΛΟΣ/29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Φινάλε με νίκη για τους «κόκκινους»

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Μ.Ε.Ν.Τ.: 68-50

Τα «λιοντάρια» ολοκλήρωσαν με νίκη τις φετινές αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στο Πρωτάθλημα της Β' Εθνικής.

Το συγκρότημα του Γιώργου Μασλάρινου επικράτησε με 68-50 της Μ.Ε.Ν.Τ. στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε «φουριόζος» και με πρωταγωνιστή τον Χριστοδούλου μέσα στη ρακέτα προηγήθηκε με 8-0.

Οι γηπεδούχοι με τη πάροδο του χρόνου αύξαναν κι άλλο το υπέρ τους προβάδισμα (17-4, 3:45).

Τελικά η περίοδος τελείωσε με 21-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» ήταν υποτονικοί στο παρκέ πράγμα που δεν άρεσε καθόλου στον Γιώργο Μασλαρινό.

Παρόλα αυτά τα «λιοντάρια» ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (29-13 στο 15'), αλλά η χαλαρότητα που επέδειξαν οι Σερραίοι έδωσε στη Μ.Ε.Ν.Τ. το δικαίωμα στην ελπίδα (29-21, 1:53).

Η περίοδος έληξε 32-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Στεφανίδης και Μπίλιος ήταν ιδιαιτέρως παραγωγικοί και ο Πανσερραϊκός βρέθηκε σε θέση ισχύος (54-31, 2:48).

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 56-41.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πολλά με λίγα (64-41 στο 35'), με τους «κόκκινους» να κερδίζουν τους Θεσσαλονικείς και να αποχαιρετούν τους φιλάθλους τους ως νικητές.

* Το ματς άργησε να ξεκινήσει λόγω του ότι αποστολή της Μ.Ε.Ν.Τ. αφίχθη στο ΔΑΚ Σερρών 20 λεπτά πριν την έναρξη του παιχνιδιού.

** Ορισμένοι νεαροί αθλητές του Πανσερραϊκού το έριξαν στο «σορολόπ». Πρέπει να δουλέψουν παρά πολύ σκληρά και στις μεταβατικές προπονήσεις και κατά τη περίοδο των καλοκαιρινών διακοπών, διότι εάν συνεχίσουν έτσι, τότε καλύτερα ας ψάξουν ομάδα στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

*** Το πρόσημο για τον Πανσερραϊκό είναι θετικό. Τα «λιοντάρια» εξασφάλισαν τη παραμονή σχετικά εύκολα και μακάρι του χρόνου να στοχεύσουν πιο ψηλά.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης - Βασιλόπουλος - Ηλιόπουλος

Δεκάλεπτα: 21-12, 32-24 (ημ.), 56-41, 68-50

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Μασλαρινός): Στεφανίδης 15 (2), Ντίνος 7, Δατσιάδης 7 (1), Γεωργιανός 4, Χριστοδούλου 10, Δημητρακάς 2, Κεραμάρης 3, Ασημάκης 5 (1), Μπίλιος 12 (2), Παγωνίδης 3 (1), Γούνας 1, Χαρίτογλου.

Μ.Ε.Ν.Τ. (Γιοβάνης): Ζεϊμπέκης 9 (2), Ψευτόγκας 6 (1), Ζωγράφος 3, Μιχαηλίδης 11, Πασχαλίδης 12, Κάσουρας 9, Φούρναρης, Τριανταφύλλου.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  ΚΡΙ ΚΡΙ - Μ.Ε.Ν.Τ.: 68-50

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ - Χ.Α.Ν.Θ.: 67-39

Α.Ο. ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 72-74

Π.Σ. ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ - ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ: 75-89