Σάββατο 21 Μαΐου 2022

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ/5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Το Ρούπελ είναι το «αφεντικό» στο Σιδηρόκαστρο! «Αγκαλιά» με την άνοδο στη Γ' Εθνική το «οχυρό»!

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Αγία Βαρβάρα: 67-54

Το Ρούπελ βρίσκεται ένα βήμα πριν άνοδο στη Γ' Εθνική Κατηγορία μετά τη τεράστια νίκη που πέτυχε κόντρα στην Αγία Βαρβάρα στο μεγάλο σημερινό ντέρμπι που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο του Σιδηροκάστρου.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι πάλευαν σκληρά για να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο (7-5, 9-10).

Προς το τέλος της εναρκτήριας περιόδου το «οχυρό» κατόρθωσε να μπει στη θέση του οδηγού (23-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι  Καβαλιώτες μείωσαν στον πόντο (23-22), αλλά οι Σιδηροκαστρινοί απάντησαν με εμφατικό τρόπο, σημειώνοντας 10-0 σερί (33-22), ισοφαρίζοντας τη διαφορά της ήττας στο εκτός έδρας ματς.

Η περίοδος έκλεισε με 34-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ρούπελ ήταν φανταστικό διευρύνοντας το προβάδισμά του στο σκορ μέχρι και τους 16 πόντους (47-31).

Η περίοδος έληξε 51-39.

Στη τέταρτη περίοδο η Αγία Βαρβάρα αντεπιτέθηκε και «ροκάνισε» τη διαφορά (58-54).

Το «οχυρό» τα έπαιξε όλα για όλα στα τελευταία λεπτά του αγώνα και... δικαιώθηκε!

Το συγκρότημα του Νίκου Κηρύκου ανέβασε εκ νέου τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (64-54 στο 39'), με τον Δαλαγκόζη στο φινάλε της συνάντησης να πετυχαίνει 3 καθοριστικές βολές και το Ρούπελ να φτάνει στο νικηφόρο αποτέλεσμα με το +13 (67-54).

Διαιτητές: Ξενικάκης - Ντούρας

Δεκάλεπτα: 23-17, 34-25 (ημ.), 51-39, 67-54

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κηρύκος): Κάτος 7 (1), Φραγκούλης 4 (1), Μποζουτσίδης, Κεμανετζής 5 (1), Δαλαγκόζης 8 (1), Μπαζτέκας, Γιαννάτος 3, Λουλούδης 12 (2), Παπαδόπουλος 18, Τοπολίγκας, Σπανός 10.

Αγία Βαρβάρα (Μυτικόπουλος): Μπαλαμπουγιούκης Δ, Στεφανίδης 5, Αναγνώστου 7 (1), Μαρκόπουλος 13 (2), Ζωτίδης, Μπαλαμπουγιούκης Π. 15 (3), Σουλίδης 4, Βασιλόπουλος 7(1), Πέπα, Θανάση, Λαζαρίδης 3 (1), Χάιτας.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 67-54

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 59-65

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ 9 (4-1)

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ 9 (4-1)