Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου 2022

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ (Α' ΦΑΣΗ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός

Πανσερραϊκός - Πανόραμα: 61-50

Για ένα ημίχρονο οι «λιονταρίνες» ζορίσθηκαν στον αγώνα που έδωσαν απόψε ενάντια στο Πανόραμα στο ΔΑΚ Σερρών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη με ηγέτιδα την Σπάιτς που συστήθηκε στο σερραϊκό κοινό προηγήθηκε με 16-8 στο 7'.

Η εναρκτήριο περίοδος τελείωσε 21-13.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων (26-16, 8:20).

Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν, απειλώντας το καλάθι του Πανσερραϊκού με επιτυχία από τη περιφέρεια και προσπέρασαν στο σκορ 28-29 στο 15'.

Το δεκάλεπτο έληξε 32-33.

Στη τρίτη περίοδο οι «κόκκινες» ανέβασαν την απόδοσή τους, βελτιώνοντας την αμυντική τους λειτουργία.

Στο 30' οι Σερραίες είχαν το +7 υπέρ τους (49-42).

Στη τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχες συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού φτάνοντας δίκαια στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Κολοκυθάς - Ράπτης

Δεκάλεπτα: 21-13, 32-33, 49-42, 61-50

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Χωλοπούλου 11 (1), Μαραγκού 10, Μπακιρτζίδου 11,Θανοπούλου 10 (2), Σπάιτς 19 (4), Γκατζιώλη, Τζιαμπάζη, Γκέγκα, Ρούλη, Μαμούδη, Γκάλιου, Βαρούτη.

Πανόραμα (Καμπίτση): Βατσιτσίδου 10 (1), Καλογρίδου 14 (3), Βαλσαματζή 2, Δάβαλη 5, Ζουμπούλη 9 (2), Τσαλή 10 (1), Πάππα, Κανέλλογλου.

* Την Κυριακή ο Πανσερραϊκός θα αναμετρηθεί με την Ολύμπια Λάρισας εκτός έδρας.