Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2022

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΝΔΡΩΝ (Α' ΦΑΣΗ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη πρόκριση

Πανσερραϊκός STIHL - Π.Σ. Ευκαρπίας: 73-47

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη σημείωσε στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη επικρατώντας αυτή τη φορά της Ευκαρπίας με 73-47 στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο ΔΑΚ Σερρών «Ιωάννης Τσιντσάρης».

Οι «κόκκινοι» ήταν πολύ νευρικοί στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν 5-12 (2:26).

Χάρη σε ατομικές ενέργειες του Κεραμάρη (M.V.P. του παιχνιδιού) ο Πανσερραϊκός μείωσε σε 11-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν βελτίωση στο παρκέ, προσπέρασαν στο σκορ τους Θεσσαονικείς (15-14, 8:20), αποκτώντας μάλιστα πλεονέκτημα 7 πόντων (27-20, 3:23).

Το σύνολο όμως του Άκη Δαδάλα εκμεταλλευόμενο τα λάθη των Σερραίων πλησίασε σε 27-26.

Οι «κόκκινοι» συγκεντρώθηκαν και η περίοδος έληξε 34-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» διεύρυναν σταδιακά το προβάδισμά τους (44-34, 5:30). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 54-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο (69-43, 3:15), «κλειδώνοντας» τη νίκη-πρόκριση.

Σχόλιο από SerresBasket: Μελανό σημείο της σημερινής συνάντησης ήταν ο τραυματισμός του Αχτσή στον καρπό του αριστερού χεριού. Ο γκαρντ των «κόκκινων» ξάπλωσε στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο σφαδάζοντας από τους πόνους και μετά το τέλος του αγώνα επρόκειτο να μεταβεί στο Γενικό Νοσοκομείο Σερρών, προκειμένου να υποβληθεί σε ακτινολογικό έλεγχο.

Στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου αποχώρησε από το ματς ο Μιλόσεβις. Ο Σέρβος παίκτης κάθισε στον πάγκο έχοντας ενοχλήσεις στο δεξί πόδι.

Ο Ντίνος συμμετείχε στο ζέσταμα, αλλά δεν αγωνίσθηκε. Ο αθλητής των «κόκκινων» ταλαιπωρήθηκε από διάστρεμμα τη τρέχουσα εβδομάδα.

Ο Νικολόπουλος παρακολούθησε το παιχνίδι από τον πάγκο.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Κεραμάρη, ο οποίος συνεργάσθηκε άψογα με τον Μιλόσεβιτς στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο «Μίλο» βοήθησε αρκετά τον Πανσερραϊκό στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Ο Μάντζιος παρουσίασε κάποια στοιχεία του ταλέντου του (δεν έχει απελευθερωθεί 100% από το άγχος).

Μπίλιος και Γρίψιος πρόσφεραν πολύτιμους πόντους στην ομάδα του Γιάννη Κακιούζη.

Η φάση του αγώνα ανήκει στον Βάνη. Ο παίκτης της Ευκαρπίας έκανε τη διείσδυση και κάρφωσε εντυπωσιακά στο καλάθι του Πανσερραϊκού (στο δεύτερο ημίχρονο).

Στην επόμενη φάση (Β') του Κυπέλλου τα «λιοντάρια» θα αντιμετωπίσουν τη ΔΕΚΑ στις 12 Οκτωβρίου εντός έδρας.

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Χατζηχαρίσης - Χατζηκώστας

Δεκάλεπτα: 11-14, 34-27 (ημ.), 54-41, 73-47

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Μιλόσεβιτς 19 (3), Γρίψιος 8, Αχτσής 6 (2), Γεωργιανός 1, Χριστοδούλου 2, Κεραμάρης 19 (3), Μπίλιος 10 (2), Μάντζιος 8, Αποστολίδης.

Π.Σ. Ευκαρπίας (Δαδάλας): Βογιατζής, Μουρατίδης 5 (1), Τζίμας, Κρίτσικας 11, Μούμογλου, Κράσι, Βάνης 9 (2), Παγώνης 7, Μπάδης 6, Τσίγκας 9 (1), Καπλάνης.