ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΝΔΡΩΝ (Β' ΦΑΣΗ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ!

Πανσερραϊκός STIHL - Ελευθερούπολη: 75-82

* Συνδρομή στο ρεπορτάζ του αγώνα: Σ.Γ.

Μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες-προκρίσεις ο Πανσερραϊκός γνώρισε την ήττα σήμερα το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ» από την Ελευθερούπολη με 75-82, η οποία αγωνίζεται στην Α2 Εθνική Κατηγορία.

Οι «κόκκινοι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο που έχει βλέψεις ανόδου στη Basket League (Α1) και πάλεψαν σκληρά μέχρι τέλους για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνος και να πετύχουν τη μεγάλη έκπληξη, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφυγαν νικητές από τις Σέρρες, έχοντας υπέρ τους και τα σφυρίγματα των διαιτητών, εκτελώντας συνολικά 26 βολές, έναντι 12 που σουτάρανε τα «λιοντάρια», με αρκετούς παίκτες τους Πανσερραϊκού να φορτώνονται με φάουλ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη προηγήθηκε 8-7.  Η Ελευθερούπολη ανέβασε στροφές εξασφαλίζοντας προβάδισμα 6 πόντων (13-19).

Οι «κόκκινοι» όμως είχαν έτοιμη την απάντησή τους, σημειώνοντας 7-0 σερί (20-19). Η περίοδος έκλεισε ισόπαλη 22-22.

Στο επόμενο δεκάλεπτο η ψαλίδα ανάμεσα στις δύο ομάδες άρχισε να ανοίγει σταδιακά (24-33) και η περίοδος έληξε 29-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελευθερούπολη διατηρούσε το πάνω χέρι στο παιχνίδι (32-49), με τον Πανσερραϊκό να μειώνει σε 44-54, αλλά τη περίοδο να τελειώνει με 48-66.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» επιχείρησαν να κάνουν την ολική επαναφορά στο ματς.

Οι Σερραίοι επιστρατεύοντας όλα τα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα που διέθεταν αντεπιτέθηκαν αγχώνοντας τους φιλοξενούμενους (72-78 στο 38', 75-80 στο 39').

Τελικά οι Καβαλιώτες, έστω κι αν ζορίστηκαν στο φινάλε του αγώνα, σημείωσαν το διπλό.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης - Παπαγεωργίου - Παπαθανασίου

Δεκάλεπτα: 22-22, 29-44 (ημ.), 48-66, 75-82

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Αχτσής, Μιλόσεβιτς 20 (7/12 διπ., 2/10 τριπ., 4 ασίστ), Γρίψιος 17 (4/4 διπ., 3/7 τριπ., 4 ριμπ.), Γεωργιανός 7 (4 ριμπ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χριστοδούλου 12 (7 ριμπάουντ), Κεραμάρης 6 (5 ριμπ., 3 ασίστ), Μπίλιος, Αποστολίδης, Ντίνος 8 (8 κλεψίματα, 4 ριμπ., 3 ασίστ), Χατζόπουλος 5 (4 ριμπ.).

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 12 (2), Φιλοξενίδης 2, Αμπατζάς 9 (1), Γράβας 6, Τσουμάνης 6, Ναούμης 11 (3), Σκουλίδας 7 (1), Ξύδης 4 (1), Γκατζιούρας 3 (1), Γεωργίου 4, Βύρλας 6, Τουτζιαράκης 12.