Β' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Κρατάει μόνο τη νίκη

Πανσερραϊκός STIHL - Ερμής Λαγκαδά: 60-56

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει ο Γιάννης Κακιούζης όταν με το καλό γυρίσουν οι παίκτες του στη προπόνηση της Δευτέρας, είναι η εξάσκηση στην εκτέλεση των βολών, αφού οι καλαθοσφαιριστές του Πανσερραϊκού τρέμουν κάθε φορά που πάνε στη γραμμή της «φιλανθρωπίας».

Τα λιοντάρια νίκησαν απόψε στο ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ» τον Ερμή Λαγκαδά με 60-56, σε ένα παιχνίδι το οποίο δεν είχε καθόλου θέαμα για τους θεατές που παρακολούθησαν από κοντά την αναμέτρηση, αλλά και για αυτούς που είδαν τον αγώνα μέσω της ζωντανής διαδικτυακής μετάδοσης.

Στα πρώτα λεπτά της εναρκτήριας περιόδου της αναμέτρησης καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στο παρκέ.

Πανσερραϊκός και Ερμής σκόραραν με μεγάλη δυσκολία, αλλά παρόλα αυτά οι «κόκκινοι» πήραν προβάδισμα 5 πόντων (7-2) και χάρη στην καλή αμυντική τους λειτουργία βρέθηκαν να προηγούνται με 16- 5 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι οι γηπεδούχοι φάνηκε να βαδίζουν στο σωστό δρόμο (27-16, 34-21).

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 36-27, με τους φιλοξενούμενους να ευστοχούν σε τρίποντο στο φινάλε.

Στη τρίτη περίοδο τα λιοντάρια ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Οι παίκτες του Γιάννη Κακιούζη «βραχυκύκλωσαν» στην επίθεση, ενώ το «ρεσιτάλ» των χαμένων βολών συνεχιζόταν χωρίς σταματημό.

Ο Ερμής άδραξε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και όχι μόνο μείωσε την διαφορά, αλλά κατάφερε να πραγματοποιήσει την ολική ανατροπή. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 42-44.

Στην τέταρτη περίοδο ο Πανσερραϊκός έδειξε να μεταμορφώνεται προς το καλύτερο πετυχαίνοντας πολύ γρήγορα 9 πόντους (51-46).

Κι ενώ οι φίλαθλοι ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν τη νίκη με το σκορ στο 58-48 (1:35), οι «κόκκινοι» ανεξήγητα έπαθαν εκ νέου μπλακ-άουτ και το ματς απέκτησε σασπένς.

17 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα ο Ερμής πλησίασε στο καλάθι (58-56).

Οι Σερραίοι για άλλη μια φορά πέταξαν στα σκουπίδια 2 βολές, αλλά ευτυχώς ένα καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ και το 2/2, έστω την ύστατη στιγμή από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των «κόκκινων».

Σχόλιο από SerresBasket: «Τι φοβάστε;», ρωτούσε και ξαναρωτούσε ο Γιάννης Κακιούζης τους αθλητές του κατά τη διάρκεια τάιμ-άουτ στο τρίτο δεκάλεπτο.

Μήπως να προσλάβει ο Πανσερραϊκός κι έναν ψυχολόγο;

Είναι ανεπίτρεπτο να συμβαίνει αυτό με τις ελεύθερες βολές (πάνω από 20 έχασαν οι «κόκκινοι»).

Κέρδος μόνο η νίκη για τα «λιοντάρια».

Ψυχή ρε παλικάρια, σαν τη βουτιά αυτοθυσίας του Γεωργιανού, σαν το επιθετικό ριμπάουντ του Γρίψιου, σαν τα κρίσιμα καλάθια που πέτυχε ο Μιλόσεβιτς...ψυχή για 40 αγωνιστικά λεπτά!

Διαιτητές: Τσιαπλής - Παπαγεωργίου - Πράττος

Δεκάλεπτα: 16-5, 36-27 (ημ.), 42-44, 60-56

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Αχτσής, Μιλόσεβιτς 22 (2), Γρίψιος 6, Γεωργιανός 3, Χριστοδούλου 12, Μπίλιος 10 (2), Μάντζιος 2, Ντίνος 5 (1), Χατζόπουλος.

Ερμής Λαγκαδά (Παρίτσης): Ταζόπουλος 6, Τσακάλης, Χρυσανθάκης 2, Μάρουσιτς 22 (4), Φυλάκης, Γκέλιος 13, Καμαριώτης 8 (2), Ανδρέου 1, Παπαδόπουλος 4.

Πανσερραϊκός STIHL-Ερμής Λαγκαδά: 60-56

Γέφυρα-ΧΑΝΘ: 81-64

Μακεδονικός-Μαχητές Πειραματικό: 76-67

Λεύκιππος Ξάνθης-ΔΕΚΑ: 65-49