Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2022

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (6ος ΟΜΙΛΟΣ - 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Την «σκόρπισε» στους 5 ανέμους!

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Ελπίδα Αμπελοκήπων: 94-65

Πραγματοποιώντας τη καλύτερη φετινή εμφάνιση στο πρωτάθλημα το «οχυρό» συνέτριψε την Ελπίδα Αμπελοκήπων στο Σιδηρόκαστρο.

Το Ρούπελ αν και αγωνίσθηκε δίχως να έχει στη σύνθεσή του τον Παπαδόπουλο, τον Κεμανετζή και τον Γιαννάτο, εν τούτοις κατάφερε να καταστρέψει όλα τα αμυντικά σχέδια που είχαν καταστρώσει οι φιλοξενούμενοι «φορτώνοντας» διαρκώς με πόντους το αντίπαλο καλάθι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού προηγήθηκε με 23-13, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σιδηροκαστρινοί αύξησαν το προβάδισμά τους στο +15 (43-28).

Στη τρίτη και στη τέταρτη περίοδο του αγώνα το Ρούπελ έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο, με τους Θεσσαλονικείς να καταρρέουν ολοκληρωτικά στον αγωνιστικό χώρο.

Διαιτητές: Θεοδωρίδης - Καρυπίδης

Δεκάλεπτα: 23-13, 43-28 (ημ.), 71-46, 94-65

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός): Δαλαγκόζης 27 (3), Γκούτζιας 16 (5 ριμπ.), Δατσιάδης 15 (3), Κάτος 13 (1), Φραγκούλης 7 (1 τρ., 8 ριμπ.), Σιδερίδης 6 (2 τρ., 6 ριμπ., 7 ασ.), Τοπολίγκας 5, Λουλούδης 3, Μπαζτέκας, Νιφορίδης 2.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: 94-65

ΚΑΟΧ/ΕΥΡΩΠΗ '87 - ΒΑΣΙΛΙΚΑ: 62-81

ΚΑΟΔ - ΑΝΑΤΟΛΙΑ: 66-51

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 52-90

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: 72-60