Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2022

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ξέρει τη «συνταγή» για να κερδίζει!

Ασπίς 2001 Ξάνθης - Πανσερραϊκός: 40-52

Με τρομερό φίνις οι «λιονταρίνες» νίκησαν στη Ξάνθη την Ασπίδα, παραμένοντας μόνες στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα συνεχίζοντας τη καταδίωξη του πρωτοπόρου Ηρακλή.

Οι «κόκκινες» προηγήθηκαν 9-16 στο πρώτο δεκάλεπτο και 22-26 στο δεύτερο.

Στη τρίτη περίοδο όμως οι Θρακιώτισσες γύρισαν το ματς και το δεκάλεπτο έκλεισε με 36-34.

Στη τέταρτη περίοδο ο Πανσερραϊκός, όπως και στην αναμέτρηση της περασμένης Κυριακής με τους Πάνθηρες Καβάλας, δυνάμωσε αρκετά την άμυνά του, ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ και στο τέλος κέρδισε δίχως να αγχωθεί.

Τώρα μεσολαβεί ένα μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς αγωνιστική δράση για την ομάδα του Πασχάλη Ρούλη, η οποία θα παίξει ξανά στις 15 Ιανουαρίου εντός έδρας ενάντια στο Πανόραμα.

Διαιτητές: Ντόντης - Μιχέλης

Δεκάλεπτα: 9-16, 22-26 (ημ.), 36-34, 40-52

Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Τονικίδου 2 , Καραλίδου Σ. 17, Μπουτσούκη 12(4), Χατζηαντωνίου, Πετρίδου, Συμεωνίδη, Καραλίδου Β., Τασελαρίδου 9, Χαλκίδου.

Πανσερραϊκός (Ρούλης):  Χωλοπούλου Ν. 7 , Μαραγκού 12, Μπακιρτζίδου 14, Τζιαμπάζη 5 (1), Θανοπούλου 9 (1), Σπάιτς 5, Ρούλη, Βαρούτη, Γκέγκα, Μαμούδη.

ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 40-52

ΗΡΑΚΛΣ - ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ: 59-33

ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ: 74-42

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - ΠΥΛΑΙΑ: 47-43