Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2022

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη αφιερωμένη στον μικρό Βασίλη

Πάνθηρες Καβάλας - Πανσερραϊκός: 65-72

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος επιβλήθηκε των Πανθήρων Καβάλας με 65-72.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα οι γηπεδούχες είχαν το προβάδισμα στο σκορ (20-16 στο 10', 39-35 στο 20').

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι «λιονταρίνες» με ηγέτιδα τη Θάλεια Μαραγκού έχοντας βοήθεια και από τη Νίκη Χωλοπούλου πραγματοποίησαν την ανατροπή (52-54 στο 30').

Στη τελευταία περίοδο της συνάντησης η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη παίζοντας άμυνα για σεμινάριο για 8 λεπτά απέκτησε πλεονέκτημα 10 πόντων (56-66, η Μπακιρτζίδου σημείωσε δύο καθοριστικά καλάθια).

Οι Πάνθηρες επιχείρησαν να αντεπιτεθούν, αλλά οι «κόκκινες» ήταν ψύχραιμες από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» και πανηγύρισαν το διπλό.

Μαραγκού (24π.) και Νίκη Χωλοπούλου (17π.) ήταν οι κορυφαίες από πλευράς Πανσερραϊκού.

Η σημερινή νίκη είναι αφιερωμένη στον μικρό Βασίλη. Αξίζει να σημειωθεί ότι την αποστολή του Πανσερραϊκού στη Καβάλα συνόδευσε ο θείος του αδικοχαμένου μαθητή και παράγοντας των «κόκκινων», Θεόδωρος Καντάς!

Δεκάλεπτα: 20-16, 39-35 (ημ.), 52-54, 65-72

Πάνθηρες Καβάλας (Αστεριάδης-Λογοθέτης): Μαμαλίγκατζη 19 (3) , Μουταφίδου, Τσάντα 4, Κανελλοπούλου, Γιαχολλάρι 3 (1), Παναγιωτίδου 6 (2) , Τριανταφύλλου 6, Λυκάκη 10, Πετρουσέφσκα 10, Πενέλη 7 (1) .

Πανσερραϊκός (Ρούλης):  Χωλοπούλου N. 17 (3), Μαραγκού 24 (2), Μπακιρτζίδου 10, Τζιαμπάζη 8 (2) , Μαμούδη, Θανοπούλου 4 , Σπάιτς 7, Βαρούτη, Γκέγκα, Γκάλιου 2, Ρούλη.

Νεάπολη-ΑΓΕ Πιερίας: 44-42

Πάνθηρες Καβάλας-Πανσερραϊκός: 65-72

Πιερικός /Αρχέλαος Κατερίνης-Πανόραμα: 43-55

Ηρακλής-Πυλαία: 56-65

Ρεπό: Ασπίς 2001 Ξάνθης