Β' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Το κόκκινο «εξπρές» των Χριστουγέννων!

Πανσερραϊκός STIHL - Λεύκιππος Ξάνθης:

69-52

Τέταρτη διαδοχική νίκη πέτυχε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος ήταν το αφεντικό στο παρκέ στην αναμέτρηση με τον Λεύκιππο Ξάνθης κερδίζοντας πανάξια τους Θρακιώτες.

Τα «λιοντάρια» μπήκαν στη θέση του οδηγού από το πρώτο δεκάλεπτο του ματς (14-7). Στα μισά της δεύτερης περιόδου οι «κόκκινοι» ήταν μπροστά στο σκορ με +15 (24-9). Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με τον ηλεκτρονικό πίνακα του γηπέδου να δείχνει 32-22.

Στη τρίτη περίοδο ο Πανσερραϊκός κράταγε γερά το υπέρ του προβάδισμα (46-31).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σύνολο του Γιάννη Κακιούζη διατηρούσε διαρκώς απόσταση ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους και έφτασε εύκολα στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από SerresBasket: Στο φινάλε του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος ο Πανσερραϊκός βρίσκεται στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 7 νίκες και 3 ήττες. Η προσπάθεια συνεχίζεται!

Ανέλαβε δράση στην επίθεση απόψε ο Μιλόσεβιτς. Ο Σέρβος δεν ήταν ομαδικός, αλλά «φόρτωσε» με αρκετούς πόντους το καλάθι του Λεύκιππου.

Καλός ο Χριστοδούλου.

Χρεώθηκε νωρίς με 3 φάουλ ο Γεωργιανός.

Σούπερ άμυνα έπαιξαν οι γηπεδούχοι.

Αρκετά κλεψίματα έκανε ο Ντίνος, ο οποίος όμως ήταν άστοχος σήμερα.

Αρνητικοί πρωταγωνιστές της συνάντησης οι διαιτητές, οι οποίοι τα έβαλαν και με τον γιατρό του αγώνα.

Ντεμπούτο με τη φανέλα του Πανσερραϊκού για τον Ντώνε, ο οποίος αγωνίσθηκε με το νούμερο 10, το οποίο μέχρι πρότινος φόραγε ο Γιώργος Μπίλιος, ο οποίος αποτελεί παρελθόν από τους «κόκκινους»!!!

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου - Σιταρίδης - Τσάνταλη

Δεκάλεπτα: 14-7, 32-22 (ημ.), 46-31, 69-52

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Αχτσής 3, Μιλόσεβιτς 23, Γρίψιος 7, Γεωργιανός 2, Χριστοδούλου 11, Κεραμάρης 5, Μάντζιος 13, Αποστολίδης 3, Χατζόπουλος 2, Ντώνες, Ντίνος.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL - ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: 69-52

ΧΑΝΘ - ΔΕΚΑ: 71-74

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ: 66-89

ΓΕΦΥΡΑ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 82-62

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 72-65