Β' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Κέρδισε χωρίς να αγχωθεί

Πανσερραϊκός STIHL - Σταυρούπολη: 80-62

Κέρδισε χωρίς να αγχωθεί ο Πανσερραϊκός, ο οποίος υπερκέρασε με άνεση το εμπόδιο της Σταυρούπολης στην αναμέτρηση που διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ».

Τα «λιοντάρια» προηγήθηκαν 7-3 (7:23), με τους Θεσσαλονικείς να βγάζουν αντίδραση (7-8). Οι «κόκκινοι» προσπέρασαν εκ νέου στο σκορ τους φιλοξενούμενους «χτίζοντας» σιγά-σιγά μια διαφορά (14-10, 21-13).

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 24-14.

Στη δεύτερη περίοδο η Σταυρούπολη μείωσε σε 30-25, αλλά οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν (37-27, στο 17'). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 40-29.

Στη τρίτη περίοδο ο Πανσερραϊκός «παρέσυρε» σαν χείμαρρος τους αντιπάλους του (55-34, 4:34). Κάποιες όμως στιγμές χαλάρωσης από τη πλευρά των «κόκκινων» είχαν ως συνέπεια το 59-44 στο 30'.

Στο 33' η διαφορά έπεσε στο -12 (62-50). Σε εκείνο το κρίσιμο χρονικό σημείο η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη «βομβάρδισε» το καλάθι της Σταυρούπολης έξω από τη γραμμή των 6.75 (73-50, 4:45).

Ο αγώνας έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τα «λιοντάρια» να εξασφαλίζουν το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Σχόλιο από SerresBasket: Άτυχος στάθηκε ο Γρίψιος. Ο πάουερ-φόργουορντ των «κόκκινων» χτύπησε στο αριστερό πόδι κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (διάστρεμμα).

Ο νεαρός Χατζόπουλος άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά. Μακάρι να συνεχίσει έτσι κι ακόμα καλύτερα στο μέλλον.

Γεωργιανός και Ντίνος ήταν "on fire" από τη περιφέρεια.

Χάι-λάιτ της αναμέτρησης το δυναμικό κάρφωμα του Χριστοδούλου.

Εξαιρετικές οι συνεργασίες του Γεωργιανού με τον Μιλόσεβιτς.

Βοήθησε ο Κεραμάρης στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Από τη Σταυρούπολη ξεχώρισε η όμορφη γυναικεία παρουσία στον πάγκο.

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Παπανικολάου - Χατζηκώστας

Δεκάλεπτα: 24-14, 40-29 (ημ.), 59-44, 80-62

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Αχτσής, Γρίψιος 2, Μιλόσεβιτς 13, Γεωργιανός 19 (4), Χριστοδούλου 5, Κεραμάρης 9 (1), Αποστολίδης, Μάντζιος 8, Ντίνος 17 (5), Χατζόπουλος 7.

Σταυρούπολη (Νίκου): Βουρτζούμης, Βαρίτης 8 (2), Φωτιάδης, Τζουβάρας 6 (1), Λεπτοκαρίδης 6 (1), Κυλαντωνίδης 3 (1), Μητρόπουλος 13 (2), Χολέβας 11, Ντολόπουλος, Παπαδόπουλος 5 (1), Δασκαλόπουλος 8 (1).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 80-62

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ - ΔΕΚΑ: 61-72

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ: 62-51

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: 55-48

ΓΕΦΥΡΑ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ: 67-59