Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2023

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μπαμ και κάτω!

Πυλαία - Πανσερραϊκός: 59-56

Η Πυλαία έχει «πάρει» τον αέρα του Πανσερραϊκού στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας και στους δύο αγώνες που διεξήχθησαν στις Σέρρες στον πρώτο γύρο της διοργάνωσης, αλλά και στον σημερινό που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη.

Αναφορικά με την εικόνα της συνάντησης οι «κόκκινες» μπήκαν δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 2-7.  Το εναρκτήριο δεκάλεπτο έληξε 12-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε διαρκώς χέρια. Η περίοδος έκλεισε με 28-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη ήταν καλύτερη εξασφαλίζοντας διαφορά 4-5 πόντων. Το τέλος της περιόδου βρήκε τις «λιονταρίνες» στο +3 (39-42).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη «φούντωσε» ανάμεσα στη Πυλαία και στον Πανσερραϊκό.

1 δευτερόλεπτο και 9 δέκατα πριν το φινάλε της αναμέτρησης η έμπειρη Κωστανάκη με τρίποντο-«μαχαιριά» διαμόρφωσε το 59-56 χαρίζοντας το ροζ φύλλο στις Θεσσαλονικιές.

Σχόλιο από SerresBasket: 18-7 οι βολές, ενώ η Νίκη Χωλοπούλου δέχθηκε τεχνική ποινή από τους διαιτητές, οι οποίοι σε ένα κρίσιμο παιχνίδι υπέπεσαν σε λάθη.

Λάθη έκαναν και οι «κόκκινες» στη τελευταία περίοδο του ματς και έφυγαν με άδεια χέρια από το γήπεδο.

Στον σημερινό αγώνα έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του Πανσερραϊκού η 18χρονη φοιτήτρια από τη Θεσσαλονίκη Ιωάννα Ουνενγκόζι.

Διαιτητές: Νικολαϊδης-Πάνος

Δεκάλεπτα: 12-14, 28-26, 39-42, 59-56

Πυλαία (Λίτσου): Τσούπα 5, Κωστανάκη 15(3), Διαμαντοπούλου 12, Μαγδαλιανίδου, Βαντσιούρη 6, Κουράτορα 5(1), Καραμπατζάκη 16(1).

Πανσερραϊκός (Ρούλης):  Χωλοπούλου Ν. 14, Μαραγκού 8(2), Ουνενγκόζι 2, Μπακιρτζίδου 6, Τζιαμπάζη 3(1), Χωλοπούλου Μ. 9, Θανοπούλου 7(1), Σπάιτς 7(1).

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (29/1/2023): ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ.