Σάββατο 7 Ιανουαρίου 2023

Β' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια!

Πανσερραϊκός STIHL - Μακεδονικός: 64-59

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε ο Καινούργιος Χρόνος για τον Πανσερραϊκό. Τα «λιοντάρια» στο μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής νίκησαν τον ισχυρό Μακεδονικό στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας στο ματς του πρώτου γύρου.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στην εναρκτήρια περίοδο αμφότερες οι ομάδες παρουσιάσθηκαν πολύ νευρικές και άστοχες (4-4, 4:29). Προς το τέλος του δεκαλέπτου οι «κόκκινοι» άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και η περίοδος έκλεισε με 13-9.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 16-9. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν σημειώνοντας 0-11 σερί (16-20, 3:22).

Ευτυχώς ο Πανσερραϊκός «ξύπνησε» από τη χειμερία νάρκη, ισοφάρισε σε 21-21, ενώ απέκτησε και πλεονέκτημα 4 πόντων (27-23).

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» κρατούσαν το υπέρ τους προβάδισμα (31-27), με τους φιλοξενούμενους όμως να μη τα παρατάνε φέρνοντας το ματς στα ίσια (31-31, 6:26).

Με εύστοχα σουτ από τη περιφέρεια το σύνολο του Γιάννη Κακιούζη ξέφυγε εκ νέου στο σκορ (37-31, 42-37), αλλά και πάλι ο Μακεδονικός πλησίασε με απειλητική διάθεση τους «κόκκινους» (42-41).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός έδειχνε να τα' χει χαμένα στο παρκέ, σε αντίθεση με τους αντιπάλους του, οι οποίοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο (44-49, 47-53).

Στο 37' το σκορ στην αναμέτρηση ήταν 50-58 και η πλάστιγγα έδειχνε να γέρνει υπέρ του Μακεδονικού.

Οι «κόκκινοι» όμως δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 58-58 (28"), ενώ είχαν και την ευκαιρία για ένα τελευταίο σουτ, μετά τη καλή άμυνα που έπαιξαν, αλλά η μπάλα βρήκε στο σίδερο και το ματς πήγε στη παράταση.

Ο Πανσερραϊκός μετά από αρκετή ώρα προσπέρασε τον Μακεδονικό (59-58, 3:45). Τα «λιοντάρια» έχοντας τη συγκλονιστική συμπαράσταση των φιλάθλων τους και βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο αύξησαν τη διαφορά στο +3 (2:07) και λίγο αργότερα στο +5 (64-59, 1:25) με καθοριστικό τρίποντο.

Οι Θεσσαλονικείς «μπλόκαραν» στην επίθεση και οι «κόκκινοι»  πανηγύρισαν με τη ψυχή τους το νικηφόρο αποτέλεσμα μαζί με τον κόσμο που ήταν καταπληκτικός!

Σχόλιο από SerresBasket: Το παιχνίδι ήταν πονόματος. Σίγουρα περιμέναμε να δούμε θέαμα από δύο κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος, αλλά τόσο ο Πανσερραϊκός, όσο και ο Μακεδονικός φάνηκαν επηρεασμένοι από τις διακοπές των Χριστουγέννων.

23 χρόνια ρεπορτάζ, 15 μέσα από το SerresBasket, τέτοια κακοτυχία δεν έχουμε ξαναδεί σε αγώνα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο χτύπησε στο αριστερό πόδι ο Ντίνος, ενώ ο αθλητής που τον αντικατέστησε, ο Κεραμάρης τραυματίσθηκε κι αυτός μετά από μικρό χρονικό διάστημα στον δεξιό αστράγαλο. Στη παράταση χτύπησε στο αριστερό γόνατο ο Χριστοδούλου, με τον Γιάννη Κακιούζη να μη μπορεί να πιστέψει αυτό που συνέβαινε.

«Καρυδάτη» νίκη για τα «λιοντάρια»!

Λόγω των τραυματισμών κλήθηκε να βοηθήσει την ομάδα ο Αχτσής. Ο νεαρός παίκτης δεν φοβήθηκε και έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε.

Ο Πέτρος Γρίψιος με τις τρίποντες «βόμβες» κράτησε ζωντανό τον Πανσερραϊκό.

Ο Μάντζιος ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Μιλόσεβιτς είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του με αρκετά επιπόλαια λάθη, αλλά στο φινάλε του αγώνα πέτυχε κρίσιμους πόντους.

Σε ένα τρίποντο ευστόχησε ο αρχηγός των «κόκκινων», Παντελής Γεωργιανός, αλλά αυτό όπως απεδείχθη ήταν και το πιο σημαντικό σουτ του ντέρμπι.

Οι διαιτητές δεν ήταν συγκεντρωμένοι (ειδικά ο τρίτος).

Φανταστική ατμόσφαιρα στο ΔΑΚ Σερρών «Ιωάννης Τσιντσάρης».

Ο εορτάζων προπονητής των «λιονταριών», Γιάννης Κακιούζης, έλαβε σούπερ δώρο από τους καλαθοσφαιριστές του.