Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2023

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (6ος ΟΜΙΛΟΣ - 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Καρδιοχτύπησε», αλλά πήρε το ντέρμπι το «οχυρό»

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Κ.Α.Ο.Δ.: 71-70

Μεγάλες συγκινήσεις πρόσφερε στους φιλάθλους ο αποψινός αγώνας του Ρούπελ με τον ΚΑΟΔ. Το «οχυρό» έκανε υπερπροσπάθεια κόντρα σε μια ομάδα, η οποία έχει ως στόχο την άνοδο στη Β' Εθνική εντάσσοντας μάλιστα στο ρόστερ της λίαν προσφάτως τον έμπειρο σέντερ, Χάρη Βοϊβατόπουλο, και στο τέλος το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού κατέκτησε το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς, πιέζοντας διαρκώς τους Δραμινούς. Οι Σιδηροκαστρινοί παίζοντας με ενθουσιασμό ξέφυγαν στο σκορ με 35-22.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το Ρούπελ δεν ήταν τόσο παραγωγικό στην επίθεση, αλλά παρόλα κρατούσε τον ΚΑΟΔ σε απόσταση. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 45-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το «οχυρό» εύκολα-δύσκολα κόντραρε τους φιλόδοξους αντιπάλους του. Η περίοδος έληξε 62-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «μπλε»  αντιμετώπισαν σοβαρές δυσκολίες απέναντι στην άμυνα ζώνης των Δραμινών.

Οι καλαθοσφαιριστές του Φώτη Κοκολιού υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, αδυνατώντας να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Ο ΚΑΟΔ αναθάρρησε και προσπέρασε στο σκορ  με 69-70.

7 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της αναμέτρησης ο Κάτος κέρδισε το φάουλ ευστοχώντας και στις δύο βολές από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας», διαμορφώνοντας το 71-70.

Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να εκδηλώσουν μια γρήγορη επίθεση, με τον Γρούδο όμως να χάνει τον προσανατολισμό του πέφτοντας πάνω σε τρεις παίκτες του Ρούπελ κι έτσι οι γηπεδούχοι χαμογέλασαν στο τέλος.

Διαιτητές: Ντούρας - Ισιγώνης

Δεκάλεπτα: 35-22, 45-32 (ημ.), 62-53, 71-70

Ρούπελ (Κοκολιός): Κάτος 8 (2), Φραγκούλης 5 (1), Δατσιάδης 3 (1), Κεμανετζής 8 (2), Δαλαγκόζης 19 (3), Γιαννάτος 2, Γκούτζιας 2, Παπαδόπουλος 15 (1), Σιδερίδης 9 (3).

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Μαρκόπουλος 8 (2), Στυλίδης 22 (1), Γαϊτανίδης, Γρηγοριάδης, Γρούδος 20 (2), Μπέσσας 1, Κούμλελης 13 (1), Παπαπασχάλης 2, Καβαργύρης 2, Βοϊβατόπουλος 2.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΚΑΟΔ: 71-70

ΒΑΣΙΛΙΚΑ - ΑΝΑΤΟΛΙΑ: 55-63

ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 88-78

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΚΑΟΧ/ΕΥΡΩΠΗ '87: 67-78