Β' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τον «παρέσυρε» ο βοριάς

Ερμής Λαγκαδά - Πανσερραϊκός STIHL: 52-46

Στοπ στο νικηφόρο σερί των «λιονταριών» έβαλε ο Ερμής Λαγκάδα. Οι «κόκκινοι» προέρχονται από 7 συνεχόμενες επιτυχίες εντός κι εκτός έδρας, αλλά στη σημερινή αναμέτρηση με τους Θεσσαλονικείς ο Πανσερραϊκός δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης κι έχασε δίκαια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη ήταν τραγική στο παρκέ σκοράροντας όλους κι όλους 5 (!) πόντους (14-5).

Στη δεύτερη περίοδο οι «κόκκινοι» έδειξαν σημάδια ανάκαμψης. Τα «λιοντάρια» δυνάμωσαν την άμυνά τους μειώνοντας σε 20-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ερμής εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Πανσερραϊκού αύξησε τη διαφορά στο +10 (39-29).

Στο 35' οι «κόκκινοι» με εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 του Παντελή Γεωργιανού πλησίασαν στους τρεις πόντους τους γηπεδούχους (43-40), αλλά στα τελευταία καθοριστικά λεπτά του παιχνιδιού τα «λιοντάρια» δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση, ο Κεραμάρης που πραγματοποίησε καλή εμφάνιση αποβλήθηκε με 5 φάουλ και το ροζ φύλλο κατέληξε στη πλευρά των αντιπάλων τους, οι οποίοι μάλιστα κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας τους στις Σέρρες (60-56).

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Χατζηχαρίσης - Χατζημπαλίδης

Δεκάλεπτα: 14-5, 20-18 (ημ.), 39-29, 52-46

Ερμής Λαγκαδά (Παρίτσης): Τσακάλης, Χρυσανθάκης 4, Μάρουσιτς 11 (1), Γκέλιος 16, Καμαριώτης, Λογοθέτης 8, Ανδρέου 6, Παπαδόπουλος 4 (1), Γκοτζαμανίδης 3.

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Αχτσής, Μιλόσεβιτς 7, Γρίψιος, Γεωργιανός 9 (2), Κεραμάρης 10, Μάντζιος 20, Ντίνος, Χατζόπουλος.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL: 52-46

ΧΑΝΘ- ΓΕΦΥΡΑ: 64-52

ΔΕΚΑ - ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: 69-48

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ: 79-92