Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2023

Β' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σπουδαίο διπλό με καρδιοχτύπι!

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων - Πανσερραϊκός STIHL: 54-56

Η νίκη αποτελούσε μονόδρομο για τα «λιοντάρια» στο σημερινό εκτός έδρας παιχνίδι με τα Πεύκα, μετά τις δύο απανωτές ήττες από Ερμή Λαγκαδά και ΧΑΝΘ αντίστοιχα, και οι «κόκκινοι» κατάφεραν να φύγουν από τη Θεσσαλονίκη με το ροζ φύλλο αγώνος στις αποσκευές τους.

Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη ήταν ανώτερη στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και δικαίως προηγήθηκε με 12-21.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μειώνοντας σε 29-32.

Στη τρίτη περίοδο ο Πανσερραϊκός εμφάνισε ξανά το καλό του πρόσωπο στο παρκέ και το δεκάλεπτο έκλεισε με 41-50.

Στη τέταρτη περίοδο τα «λιοντάρια» λίγο έλειψε να «χύσουν» το γάλα απ' τη καρδάρα. Με το σκορ στο 48-56, οι «κόκκινοι» έπαθαν μπλακ-άουτ και τα Πεύκα σημείωσαν 6 σερί πόντους (τρίποντο και γκολ-φάουλ), πλησιάζοντας απειλητικά τους Σερραίους (54-56).

Αμφότερες οι ομάδες υπέπεσαν σε λάθη στο τέλος του παιχνιδιού, με τον Πανσερραϊκό να κατακτά τη νίκη.

Λάθη έκαναν και οι διαιτητές, αποβάλλοντας τον αρχηγό των «λιονταριών» Παντελή Γεωργιανό (δέχθηκε και αντιαθλητικό φάουλ για πρόθεση για πιθανό τραυματισμό!), ενώ ο Γιάννης Κακιούζης τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή κι ενώ δεν έκανε κάτι επιλήψιμο.

Διαιτητές: Ταρενίδης - Χρυσάφης - Χατζηκώστας

Δεκάλεπτα: 12-21, 29-32 (ημ.), 41-50, 54-56

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Μελετιάδης): Γεωργίου 14 (1), Τσιμερίκας, Ματενίδης 3, Στεφανίδης 4, Νώτης 8, Παπασάβογλου 5, Κιγμέτογλου 13, Χαραλαμπίδης 4, Χαρίτογλου 3 (1).

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Αχτσής, Μιλόσεβιτς 12, Γρίψιος 14 (4), Γεωργιανός 2, Χριστοδούλου 6, Κεραμάρης 3 (1), Μάντζιος 11, Ντίνος 8 (2).

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL: 54-56

ΧΑΝΘ - ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ: 74-59

ΕΥΚΑΡΠΙΑ - ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: 69-80

ΔΕΚΑ - ΓΕΦΥΡΑ: 65-74