ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ - Β' ΦΑΣΗ/1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Βήμα πρόκρισης για τους «κυανοκίτρινους»

Γ.Σ. Ίκαροι - Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης:

51-39

Δεν εντυπωσίασαν με την εμφάνισή τους, αλλά πέτυχαν τον στόχο τους οι Ίκαροι, οι οποίοι επιβλήθηκαν της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης με 51-39, στον αγώνα που διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ», κάνοντας το πρώτο βήμα για τη πρόκρισή τους στη τελική φάση του πρωταθλήματος.

Στην εναρκτήρια περίοδο του ματς οι φιλοξενούμενοι δυσκόλεψαν την ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 12-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ίκαροι ήταν εξαιρετικοί στον τομέα της άμυνας, σε αντίθεση με τη χαμηλή παραγωγικότητά τους στην επίθεση. Το δεκάλεπτο έληξε 21-13.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους εξασφαλίζοντας διαφορά 18 πόντων (42-24).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Θρακιώτες το μόνο που κατάφεραν ήταν να χάσουν με «τιμητικό» σκορ.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η επιστροφή στην ενεργό δράση του Τριαντάφυλλου Χατζή.

Δεν αγωνίσθηκε από πλευράς Ικάρων ο Φίλιππος Συμεωνίδης λόγω ενοχλήσεων στο πέλμα.

Ο Ασημάκης ανάρρωσε από τον κορωνοϊό και ενίσχυσε κανονικά τους «κυανοκίτρινους».

Πριν το τζάμπολ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του πολύνεκρου σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπη.

Δεκάλεπτα: 12-10, 21-13 (ημ.), 42-24, 51-39

Γ.Σ. Ίκαροι (Μπουτάκογλου): Χατζής 2,  Θεοδοσιάδης 10  (2), Ασημάκης 14 (2), Λογυρός 13 (2), Χασάπης 1, Μηνάς 4, Δημητρακάς 7, Δαγκούλας, Λαδιάς, Γούνας,.

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης: Βλούνταρτσικ 7, Τσιάμης 13 (3), Γιαννούλης 3 (1), Δρουμπάλης 7 (1), Ξαφενιάς 3 (1), Σιούτης 6, Κελεπεκίδης.