Σάββατο 11 Μαρτίου 2023

Β' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Ξέσπασε» στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισε

Σταυρούπολη - Πανσερραϊκός STIHL: 69-81

Με αρκετές απουσίες παρατάχθηκε στη σημερινή αναμέτρηση ενάντια στη Σταυρούπολη ο Πανσερραϊκός, με τον Γιάννη Κακιούζη να βλέπει τον Χριστοδούλου να τραυματίζεται στον ώμο στο πρώτο ημίχρονο και να αποχωρεί από το παιχνίδι (τοποθετήθηκε νάρθηκας στον σέντερ των «λιονταριών»).

Ο αγώνας είχε δύο όψεις. Στο πρώτο μέρος οι «κόκκινοι» συνάντησαν δυσκολίες κόντρα στους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι ήταν μπροστά στο σκορ, έστω και οριακά, με 40-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός «ξέσπασε» στους αντιπάλους του, «φορτώνοντας» διαρκώς με πόντους το καλάθι της Σταυρούπολης. Η περίοδος έκλεισε με 48-70!

Στη τέταρτη περίοδο τα «λιοντάρια» δέχθηκαν πίεση από τους γηπεδούχους και παρά τη κούραση λόγω του περιορισμένου ροτέισον, άντεξαν μέχρι το τέλος και εξασφάλισαν τη νίκη.

Διαιτητές: Ντόγκας - Χατζηχαρίσης - Γεωργούλης

Δεκάλεπτα: 24-26, 40-39 (ημ.), 48-70, 69-81

Σταυρούπολη (Νίκου): Τζουβάρας 10, Μητρόπουλος 10(2),  Βαρίτης 10(3), Χολέβας 10(1), Κουντουραντζόγλου 9, Κακαρούδης 7,  Παπαπασχάλης 6, Κυλαντωνίδης Π. 5(1), Κυλαντωνίδης Χ., Γκαβέζος 7(1).

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Αχτσής 9 (3), Γρίψιος 3, Γεωργιανός 18, Χριστοδούλου 3, Κεραμάρης 11, Μαντζιος 18, Μπαναβάς 2, Ντίνος 17 (4).

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL: 69-81

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 73-66

ΔΕΚΑ - ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ: 85-51

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ - ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ: 96-50