Α2 ΕΘΝΙΚΗ (ΓΥΝΑΙΚΕΣ / ΠΛΕΪ-ΟΦ/Β' ΦΑΣΗ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Αποκλεισμός με συντριβή για τις «λιονταρίνες»

Άρης - Πανσερραϊκός: 93-44

Γλυκόπικρο ήταν το τέλος της φετινής αγωνιστικής περιόδου για τον Πανσερραϊκό.

Οι «κόκκινες» ξεπέρασαν το εμπόδιο του Πιερικού με «μπρέικ» μάλιστα, αλλά στις αναμετρήσεις με τον Άρη Θεσσαλονίκης, η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη, με εξαίρεση ένα ημίχρονο, δεν κατάφερε να κοιτάξει κατάματα τις «κιτρινόμαυρες», με τις «λιονταρίνες» να γνωρίζουν τη συντριβή σήμερα στο "Nick Galis Hall" από τις γηπεδούχες με διαφορά 49 (!) πόντων και να αποκλείονται από τη συνέχεια της διοργάνωσης (ο Άρης πέρασε στα μπαράζ ανόδου, εκεί όπου θα αγωνισθεί ενάντια στον συμπολίτη Ηρακλή).

Ο αγώνας στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο τελείωσε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (25-6). Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης ξέφυγε ακόμη περισσότερο στο σκορ (52-21).

Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 71-32, ενώ οι Θεσσαλονικιές δεν χαλάρωσαν ούτε στη τελευταία περίοδο του ματς, επικρατώντας του Πανσερραϊκού με 93-44, εξασφαλίζοντας τη πρόκριση με 2-0.

Διαιτητές: Χάνος-Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 25-6, 52-21, 71-32, 93-44

Άρης (Λέκος): Εφραιμίδου, Καρβουνιάδου 6, Κυρπιζλίδου 2, Τζημορώτα 17 (3), Τσιαρσιώτη 6 (1), Τσαμπούρη 17 (5), Κουμαντσιώτου 6, Παπαϊωάννου 15, Δροσούνη 8, Μιχαηλίδου 12 (1), Ιγγλέζου 4.

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Μαραγκού 4, Επαμεινώνδα, Μπακιρτζίδου 1, Τζιαμπάζη 15 (5), Γκέγκα, Χωλοπούλου Μ. 9, Μαμούδη 3 (1), Μπουροπούλου 1, Θανοπούλου 6, Ατσάλου, Σπάιτς 5 (1).