Τρίτη 11 Απριλίου 2023

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ - Γ' ΦΑΣΗ/2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Χοντρό κάζο και τέλος η άνοδος για τους Ικάρους!

Γ.Σ. Ίκαροι - Νέοι Ένωσης Καβάλας: 72-73

Ας είμαστε ρεαλιστές, μετά την αναπάντεχη ήττα που γνώρισαν οι «κυανοκίτρινοι» στο ΔΑΚ της Ομόνοιας «ΒΑΣΙΛΗΣ ΑΓΟΡΑΣΤΟΣ» από τους Νέους της Ένωσης Καβάλας, πρέπει να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα, προκειμένου στο τέλος της σεζόν οι Ίκαροι να πανηγυρίσουν την άνοδο στη Γ' Εθνική.

Η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου ξεκίνησε με 2 σερί αρνητικά αποτελέσματα στη πλέον καθοριστική φάση της διοργάνωσης και δεν κρατάει τη τύχη στα χέρια της!

Στο εντός έδρας ματς της Κυριακής οι «κυανοκίτρινοι» για 30 λεπτά ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά στη τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν τεράστια προβλήματα στην άμυνα, με τους φιλοξενούμενους να μετατρέπουν το 56-45 σε 61-58 στο 34', ισοφάρισαν σε 66-66 στο 35' και έκαναν την ολική ανατροπή στο 37' (66-69), «πυροβολώντας» έξω από τη γραμμή των 6.75.

Οι Ίκαροι υπέστησαν γερό «σοκ», οι Καβαλιώτες έχοντας το μομέντουμ και τη ψυχολογία υπέρ τους ανέβασαν τη διαφορά στο +5 στο 39' (67-72) και εξασφάλισαν τη μεγάλη νίκη.

* Ο Σερραϊκός Σύλλογος τίμησε πριν την έναρξη του παιχνιδιού διά χειρός του Προέδρου, κ. Άγγελου Μπετιχαβά, τον κ. Νίκο Δημάδη, παλιό παράγοντα των «κυανοκίτρινων» για τη πολυετή προσφορά του στο σωματείο.