Σάββατο 8 Απριλίου 2023

Β' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - ΠΛΕΪ ΟΦ/2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δεν του άξιζε τέτοιο τέλος

Πανσερραϊκός STIHL - Γέφυρα: 58-67

Ο Πανσερραϊκός ολοκλήρωσε σήμερα τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής, μετά την ήττα που υπέστη από τη Γέφυρα στο δεύτερο ματς των πλέι-οφ που διεξήχθη στο ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ».

Τα «λιοντάρια» σε αυτό το δύσκολο παιχνίδι δεν κατάφεραν να συμπληρώσουν δωδεκάδα, με τον Γιάννη Κακιούζη να έχει στη διάθεσή του μόνο 7 (!) παίκτες.

Παρά τα ανυπέρβλητα εμπόδια, οι «κόκκινοι» ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης παίζοντας «σκυλίσια» άμυνα (10-5, 13-7, 17-9). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 22-18.

Στις αρχές της επόμενης περιόδου οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν στο σκορ (22-23, 8:45), με τον Πανσερραϊκό να απαντά (26-25 στο 15').

Η Γέφυρα όμως είχε το πλεονέκτημα του εκτεταμένου ροτέισον, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, τους οποίους επηρέασε αρνητικά η κούραση κι έτσι οι Θεσσαλονικείς απέκτησαν διαφορά 7 πόντων (28-35, 2:21).

Το δεκάλεπτο έληξε 31-35.

Στη τρίτη περίοδο οι αντίπαλοι απειλούσαν διαρκώς το καλάθι του Πανσερραϊκού (33-40, 35-49). Τα «λιοντάρια» δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και το δεκάλεπτο έκλεισε με 40-54.

Στη τέταρτη περίοδο οι «κόκκινοι» μείωσαν δυο φορές στο -9 (47-56, 56-65), αλλά δεν κατόρθωσαν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά άστοχοι από τη περιφέρεια, δεν είχαν καλή ψυχολογία, ενώ συν τοις άλλοις ο Γεωργιανός αποβλήθηκε με 5 φάουλ και ο Μάντζιος έπαιζε με ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι (χτύπησε στο 29').

Η Γέφυρα ήταν ανώτερη και κέρδισε δίκαια τα «λιοντάρια» με 58-67, εξασφαλίζοντας τη πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, εκεί όπου θα διασταυρώσει τα ξίφη της με τον νικητή του ζευγαριού, Βίκος Ιωαννίνων - Δόξα Λευκάδας.

Σχόλιο από SerresBasket: Δεν του άξιζε τέτοιο τέλος του Πανσερραϊκού. Οι «κόκκινοι» προσπάθησαν σκληρά τη φετινή σεζόν, αλλά ενός κακού μύρια έπονται (η περίπτωση του Νικολόπουλου, ο σοβαρός τραυματισμός του Νεμάνια Μιλόσεβιτς πριν από μερικές εβδομάδες, η ασθένεια του Γεωργιανού και η απουσία του από τον αγώνα της περασμένης Τετάρτης, η ήττα με τρίποντο σχεδόν στην εκπνοή του παιχνιδιού που έγινε στη Θεσσαλονίκη, αλλά και οι απουσίες των πιτσιρικάδων από τη σημερινή συνάντηση, λόγω των παιχνιδιών της Α.Ε.Σ. στη Κοζάνη).

Κατήφεια και απογοήτευση επικρατούσε στις τάξεις των «κόκκινων» μετά το τέλος του αγώνα και το αρνητικό αποτέλεσμα.

Ο κόσμος χειροκρότησε τον Γιάννη Κακιούζη και τους καλαθοσφαιριστές του για το φετινό «ταξίδι» στη Β' Εθνική.