Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου 2023

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΝΔΡΩΝ (Α' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ήττα στον πόντο και αποκλεισμός για το «οχυρό»

Όλυμπος Ελευθερίου Κορδελιού - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 66-65

Μεγάλη προσπάθεια έκανε το «οχυρό» στο εκτός έδρας παιχνίδι του Κυπέλλου Ελλάδος ενάντια στον Όλυμπο Ελευθερίου Κορδελιού για να φτάσει στη νίκη και να εξασφαλίσει τη πρόκριση, με τους «μπλε» να χάνουν στον πόντο από τους Θεσσαλονικείς.

Η ομάδα του Φώτη Κοκολιού προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 13-15.

Εν συνεχεία οι γηπεδούχοι πήραν στα χέρια τους τα ηνία της αναμέτρησης και η δεύτερη περίοδος έκλεισε με 37-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ρούπελ πάλευε να καλύψει τη διαφορά. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 52-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σιδηροκαστρινοί αντεπιτέθηκαν για τα καλά και το ματς έγινε ντέρμπι.

6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα με το σκορ στο 66-65 και τη κατοχή υπέρ του «οχυρού» ο Φώτης Κοκολιός κάλεσε τάιμ άουτ.

Η οδηγία του προπονητή του Ρούπελ προς τους παίκτες του ήταν να κάνουν μια γρήγορη διείσδυση, αλλά αυτό δεν τους βγήκε στο παρκέ και επιχείρησαν σουτ στο φινάλε για να κερδίσουν το παιχνίδι μη βρίσκοντας όμως στόχο κι έτσι οι αντίπαλοι πανηγύρισαν την κατάκτηση της νίκης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το γήπεδο-«κλουβί» του Ολύμπου ήταν γεμάτο από κόσμο απόψε.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου - Λαδάς - Θεοδωρίδης

Δεκάλεπτα: 13-15, 37-28 (ημ.), 52-45, 66-65

Όλυμπος ΕΚΕ (Παπαδούλης): Γκιφόπουλος 6, Κοκονέση, Γαλατσόπουλος 4, Ονάσογλου 16(1), Μαυρίδης 6, Πάντσιος 7(1), Νουκάρης 9(1), Γιανουζάκος 5(1), Καραθανάσης, Κυργάκης 4(1), Μπάρδας 9(1), Παπαδόπουλος.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός): Κάτος 10(1), Φραγκούλης 3(1), Κεμανετζής 2, Δαλαγκόζης 15(3), Καρανικόλας, Γκούτζιας, 12, Χριστοφορίδης, Λόγυρος 1, Δαμιανάκος 12(1), Δημητρακάς 10(1) Παρχαρίδης, Τοπολίγκας.