Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2023

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΝΔΡΩΝ (Β' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Άλλη κλάση ο Μίλωνας

Πανσερραϊκός STIHL - Μίλωνας: 43-66

Τέλος το Κύπελλο  Ελλάδος για τα «λιοντάρια», με την ομάδα του Γιάννη Κακιούζη να γνωρίζει εντός έδρας ήττα από τον Μίλωνα με 43-66.

Οι «κόκκινοι» αντιστάθηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης (6-6, 10-10), το οποίο έληξε 15-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έχοντας υψηλή ευστοχία από τη περιφέρεια ξέφυγαν στο σκορ με 16-31 (5:30).

Οι γηπεδούχοι μπλόκαραν επιθετικά και το δεκάλεπτο έκλεισε με 21-39.

Στη τρίτη περίοδο η διαφορά υπέρ των αντιπάλων ξεπέρασε τους 20 πόντους (31-52, 2:51). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 33-55.

Στη τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι στο σκηνικό του αγώνα, με τον Μίλωνα να κατακτά τη νίκη-πρόκριση.

Σχόλιο από SerresBasket: Εκ προοιμίου το ματς ήταν δύσκολο για τον Πανσερραϊκό. Ο Μίλωνας αγωνίζεται στην Α2 (Elite League) και έφτιαξε ένα ρόστερ ικανό για να διεκδικήσει την άνοδο στη Basket League.

Κάποιοι νέοι παίκτες των «κόκκινων» διανύουν ακόμα την περίοδο προσαρμογής. Λογικό αυτό ως ένα βαθμό, αλλά το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής ξεκινάει και τα «λιοντάρια» πρέπει να κάνουν το διπλό στη Βέροια κόντρα στον Φίλιππο.

Ντίνος, Τσακαλέρης και Μανούσος ξεχώρισαν από τον Πανσερραϊκό.

Ορισμένες κινήσεις που έκανε στο παρκέ ο Στηβ Μπαρτ Τζούνιορ ήταν χάρμα ιδέσθαι.

Η ώρα του παιχνιδιού (3 μ.μ.) δεν διευκόλυνε την προσέλευση των φιλάθλων στο ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ».

Διαιτητές: Λουλουδιάδης - Κοντογιάννης - Αθανασιάδης

Δεκάλεπτα: 15-18, 21-39 (ημ.), 33-55, 43-66

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Μήνου 2, Μανούσος 10, Γεωργιανός 2, Στόλης 4, Ντίνος 10 (2), Μπρατσιάκος 1, Γεωργιάδης, Τσακαλέρης 12, Θεοδοσιάδης 2, Πεχλιβανίδης, Ντώνες, Σαρρής.

Μίλων (Καραγιάννης): Μοτσενίγος 7 (1), Μπαρτ 15 (2), Δημάκος 5 (1), Ζούμπος 14 (4), Ανέστης 5 (1), Χριστόπουλος 2, Μαλούκος 4, Πετρίδης 4 (1), Μελισαράτος 6, Δομπρογιάννης 4.