NATIONAL LEAGUE 1 (3ος ΟΜΙΛΟΣ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Έκαναν» παρέλαση στη Ξάνθη τα «λιοντάρια»!

Λεύκιππος Ξάνθης - Πανσερραϊκός STIHL:

62-66

Η τρίτη προσπάθεια των «κόκκινων» στο φετινό πρωτάθλημα για τη κατάκτηση της νίκης ήταν και η «φαρμακερή». Τα «λιοντάρια» του Γιάννη Κακιούζη «έκαναν» παρέλαση στη Ξάνθη επικρατώντας του Λεύκιππου με 62-66 και μπορούν να ατενίζουν το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία.

Ο Πανσερραϊκός αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και προηγήθηκε με 0-5, παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 13-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι «κόκκινοι» κρατούσαν το υπέρ τους προβάδισμα (21-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Θρακιώτες αντεπιτέθηκαν ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ  (46-45).

Στη τέταρτη περίοδο ο Πανσερραϊκός τα έδωσε όλα στο παρκέ, κάνοντας κατάθεση ψυχής, κατορθώνοντας να μπει εκ νέου στη θέση του οδηγού και να φτάσει στο πολυπόθητο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Ο Λεωνίδας Ντίνος πραγματοποίησε φανταστική εμφάνιση «βομβαρδίζοντας» ασταμάτητα το καλάθι των γηπεδούχων.

Διαιτητές: Ξενικάκης - Χρυσάφης - Τοπαλίδης

Δεκάλεπτα: 13-19, 21-27 (ημ.), 46-45, 62-66

Λεύκιππος Ξάνθης (Ζαφειρούδης): Πρέλεβιτς 5, Κουρτίδης 3 (1), Παλλάκης 5 (1), Μακαρατζής 5 (1), Βασαλάκης, Μητρόπουλος 5, Διαμαντής, Κατσαμούρης 15 (2), Γιακούλας, Μπουτσακτσή 7, Παπαδήμας, Καλαμπάκας 17 (3).

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Μήνου 9 (1), Μπρατσιάκος 5, Γεωργιανός 10 (2), Θεοδοσιάδης, Κεραμάρης 2, Γεωργιάδης, Ντίνος 24 (6), Πεχλιβανίδης, Μανούσος 4, Τσακαλέρης 12.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL: 62-66

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΓΕΦΥΡΑ: 63-62